Bývalý politik hnutí ANO opustil vazbu

REKLAMA

Dnes už bývalý politik hnutí ANO Jiří Švachula opustil před několika dny vazební věznici v Brně. Švachula je  souzený v případu rozsáhlé korupce na radnici Brno-střed. Krajský soud v Brně rozhodl o propuštění Švachuly z vazby po roce a půl. Podmínkou pro propuštění z vazby je elektronický náramek na kontrolu pohybu, který musí Švachula nosit a  hlásit se pravidelně probačnímu úředníkovi. Bývalý člen hnutí ANO mimo jiné nesmí překročit státní hranice.

Švachula  podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Výše úplatků se podle spisu vyšplhala na 47 milionů korun. Bývalému politikovi z hnutí ANO hrozí až 16 let vězení. V případu je obžalováno dalších 11 lidí a dvě firmy.
Švachula byl dříve místostarostou a při policejním zásahu radním za hnutí ANO.
Podle kriminalistů podchytil systém zakázky radnice Brno-střed za 116 milionů korun, správy nemovitostí Brna-střed za 26 milionů a jednu zakázku společnosti Technické sítě Brno za 38 milionů korun. Podle policistů si zakázky rozebrali „exkluzivní firmy”, které se střídaly jako vítězové a účastníci tendrů.

Kriminalisté obvinili devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině za zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a za úplatkářství. Pěti lidem, kteří skončili ve vazbě, hrozí od 10 do 16 let vězení.


Městu radí za 120 tisíc soukromá právní firma

Kraji radí soukromé právní firmy