20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Mocenský boj o krajská koryta nekončí

REKLAMA

Mediální hnus, nebo hra na kočku a myš? Bude mít někdo  podporu pro menšinový model podle vládní předlohy, nebo budou nové volby?

KVListy
„Po páteční shodě na programem a koaliční smlouvou se Koalice pro změnu „21“ sešla s ODS/KDU-ČSL nad strukturou krajské vlády. Bohužel musíme konstatovat, že postoj těchto partnerů je pro nás velkým zklamáním. Toto uskupení disponuje 4 zastupiteli (+ 1 zástupcem SNK1)) a vzneslo požadavek na pozici hejtmana a dvou dalších zástupců v Radě kraje.  Takový model, který obsazuje třetinu rady pro ODS/KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery,“ odmítlo kritiku lídra ODS hnutí STAN společně s KOA, VPM Cheb, části VOKu a TOP09. Jsou toho názoru, že ačkoli ODS/KDU-ČSL chtěli vyjít nadstandardně vstříc a nabídli 1. náměstka hejtmana, dalšího člena rady a možnost nominovat uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru, ODS/KDU-ČSL odmítají mírnit své požadavky, včetně nároku na nominaci hejtmana. „Je smutné, že vzniku většinové krajské koalice, ve které je shoda na programových prioritách i na koaliční smlouvě, brání nerealistický požadavek koalice ODS/KDU-ČSL na pozice v krajské exekutivě na úkor dalších partnerů. Trpělivě jsme vysvětlovali přístup vyváženosti a proporcionality, stejně tak vstřícnost hnutí STAN nereflektovat svůj vyšší počet mandátů ve prospěch rovnoměrného rozložení pro všechny partnery. Silový přístup v podobě neoprávněných požadavků odmítáme. Naše nadstandardní nabídka pro ODS/KDU-ČSL zůstává v platnosti a je tak odpovědností tohoto uskupení, zda upřednostní mocenskou ambici nebo práci v partnerské, vyvážené koalici,“ uvedl pro novináře zástupce STAN společně s KOA, VPM Cheb a TOP09 Petr Kulhánek.
„Opak je pravdou. I přes původní požadavky jsme se snažili udělat ústupky. Takové jednání však zbytečně vykopává příkopy budoucí spolupráce. Bohužel zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka odmítli přistoupit na předem deklarované personální požadavky. Odmítli dokonce i vstřícnější a umírněnější požadavek na nominaci hejtmana a jednoho člena rady,“ uvedl Jakobec.

Pravda nebo lži a mediální hra s občany. Politici, kteří se neumí domluvit musí odejít úplně z politiky a ne jen přebíhat z jedné strany do druhé, tak dlouho, až je začnou nenávidět všichni, kteří měli tu čest, aby je blíž poznali.


NA LOTRA V POLITICE NENARAZÍŠ

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.