22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Co utajil Šaroch v kauze Čapí hnízdo?

KVListy

REKLAMA

Záhadu akcie č. 006, americkou stopu, výslech bankéřů i královny české reklamy

  • Až dosud se nevědělo, jaká svědectví a důkazy ve finále založili policisté do spisu Čapí hnízdo.
  • Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch odtajnil dokument, který důkazní základnu shrnoval, jen z poloviny.
  • Server iROZHLAS.cz nyní získal kompletní – nezačerněné – znění listiny. Dva měsíce po zastavení vyšetřování přinášíme přehled zatím nezveřejněných důkazů a indicií, s nimiž vyšetřovatelé pracovali.
  • Policisté se například důkladně věnovali tomu, kdo a jak nakládal s akciemi farmy Čapí hnízdo. Zrekonstruovali i cestu Andreje Babiše mladšího do USA.

Praha 

Byl to klíčový dokument, ve kterém státní zástupce Jaroslav Šaroch shrnul, proč politicky citlivá kauza Čapí hnízdo po téměř čtyřech letech vyšetřování nedojde až před soud. Když ale rozhodnutí o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), jeho rodiny i někdejších spolupracovníků pražští žalobci letos v září zveřejnili, většinu dokumentu začernili. Z celkových 90 stran tak zůstalo skryto hned 55 stránek. Stopka je přitom pravomocná. Jediný, kdo do případu může ještě zasáhnout, je nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Lhůtu má do Vánoc.

Americká stopa

Na straně 22 začíná začerněná pasáž, která se táhne dalších deset stran. Pod černí je skryta mimo jiné informace o sporném převodu akcií firmy ZZN Agro Pelhřimov, která se posléze přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, do rukou Babišových blízkých. Vyšetřovatelé totiž měli za to, že se nemohl odehrát tak, jak stálo v oficiálních dokumentech. Podle kupní smlouvy dvacítku cenných papírů Monika Babišová společně s dětmi premiéra z prvního manželství Adrianou Bobekovou a Andrejem Babišem mladším získala na Silvestra roku 2007.

Jenže Babiš mladší byl v té době v zahraničí, konkrétně ve Spojených státech, jak policisté dovozují z bankovních výpisů. „Veškeré transakce uskutečněné kartou s konečným čtyřčíslím 9191 uvedené v období od 28. 12. 2007 do 8. 2. 2008 byly uskutečněny na různých místech v USA,“ píše se v usnesení o zastavení stíhání aktérů kauzy Čapí hnízdo.

Pasáž na straně 25, ve které se píše o americké stopě | Zdroj: Usnesení o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo

Policisté proto pochybovali, že Babiš mladší v daný den kupní smlouvu v Praze skutečně podepsal a akcie převzal. Kontrakt podle nich mohl být antedatován. „Na základě toho lze tvrdit, že společnost ZZN byla minimálně částečným akcionářem společnosti Agro ještě na počátku roku 2008,“ stojí dále v dokumentu.

Pro připomenutí: detektivové byli přesvědčeni, že k převodu akcií došlo jen naoko, aby se farma mohla zařadit do kategorie malých a středních firem a dosáhla tak na evropskou dotaci. Bývalí manažeři Čapího hnízda Josef Nenadál a Jana Mayerová o ni požádali na konci února roku 2008.

číst dál…

zdroj:irozhlas.cz


Babiš před soud za Čapí hnízdo nepůjde. Zeman řekl, že další stíhání by zastavil

zdroj:youtube

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.