F Air ukázala občanům lety výcvikových strojů

REKLAMA

V pondělí 3. prosince uspořádalo  vedení letecké školy F Air ukázkové lety pro širokou veřejnost na letišti v Olšových Varech. Od příštího roku by se zde měli cvičit dopravní piloti. Cíle F Air bylo snažit se rozptýlit obavy místních občanů z hluku a znečištění ovzduší, které vyjádřili v petici a na zastupitelstvu města v Karlových Varech.

Petice se na zastupitelstvu města chytil zastupitel Kulhánek (KOA) , který skončil jako primátor v opozici. V minulosti bývalý novinář Kulhánek  byl více populistou, než politikem, proto jeho vystupování  nelze hodnotit jako objektivní. Poslední jeho projevy byly spíše jeho mediální politickou prezentací, než věcnou a odbornou argumentací. Už jen proto, že Kulhánek o všem věděl delší dobu je zajímavé, že toto téma mediálně zvedá až nyní.

Karlovarský kraj pro nespokojené občany bydlící v blízkém okolí připravil přímo na letišti prezentaci, která byla spojena s ukázkovými vzlety letadel. Následnou diskusi s občany uspořádali zástupci letiště i společnosti F Air . Diskuse se měl zúčastnit krajský náměstek Martin Hurajčík (ANO), toho již navštívila nová primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), která s ním problému  jednala.

Argumenty místních proti letecké škole jsou také známé.

Provoz letecké školy by podle nich byl pouze komerční aktivitou, ale především významnou hlukovou zátěží a bezpečnostním rizikem, vzhledem k četnosti vzletů a příletů, kterých má být 22 tisíc ročně po dobu 15 let.

„Velká dopravní letadla, a to jich sem kdysi létalo poměrně hodně, nám nevadí. Jejich hluk je úplně jiný a krátkodobý, než by byl hluk z letadel letecké školy, který by byl trvalý,“ uvedla za petiční výbor  Maříková.

Po prohlídce a demonstraci letů se v letištních prostorách uskutečnila věcná diskuse. Za město Karlovy Vary se dostavila náměstkyně Hana Zemanová a zastupitel Pavel Bouška(oba Karlovaráci). Mediální křikloun a opoziční zastupitel města i kraje a sběratel funkcí Kulhánek z hnutí KOA se na návštěvu občanů nedostavil.

„Budeme chtít hovořit se starosty všech dotčených obcí a bude záležet i na jejich rozhodnutí, jak se k věci postavíme. Už jsme měli hodinové jednání, kde nám zástupci školy představili letové dráhy. V reálu to ale asi bude vypadat jinak, než když prolétne jedno letadlo. Bude se dále jednat, není žádný termín, do něhož by měla být smlouva mezi krajem a leteckou školou podepsána,“ informovala primátorka Ferklová (ANO).

Podle první schůzky na letišti není zcela jasné, jak bude kraj dál postupovat.