Hejtman Havel končí, nová krajská elita si zvolí vedení

REKLAMA

V poledních dnech se píše o úspěchu bývalých politiků z ODS, kteří se usídlili jako karikatury  pod značkou ANO, dnes na vlně, aby bezpečně zvítězili v krajských volbách.

Podobný úspěch zažili i sociální demokraté, když vyhráli volby za slib voličům, že zruší třicetikorunový  poplatek ve zdravotnictví, který skutečně zrušili. Splnili svůj slib voličům a dostali dostatečný počet hlasů na utvoření další koalice. Hejtman Havel, který přivedl širokou koalici, bez minulého vítěze KSČM k volbám, půjde s ČSSD do opozice.

Hnutí ANO slíbilo před volbami v kraji proplacení poloviny dálniční známky, ale hned po volbách svůj slib Vildumetzová odsouvá  s prohlášením v médiích svého majitele Andreje Babiše. Nejdříve se prý pokusí dálniční známku zrušit a teprve po nezdaru splní slib voličům, který dala v podobě proplacení poloviny dálniční známky.

Ve slovech lídryně Vildumetzové už nezaznívá to klíčové, jak dlouho chtějí o zrušení dálničního poplatku s Ministerstvem dopravy ČR jednat? Jak dlouho budou občané čekat na splnění předvolebního slibu?

Podle slibu by polovinu dálniční známky měla nová koalice proplácet hned po svém zvolení po ustavujícím zastupitelstvu, to začnou brát i své platy a určitě si je do vyřešení na ministerstvu nebudou vyplácet jen z poloviny. 

ODS vlastně skočila rovnou do náruče svým bývalým spolustraníkům, kteří v převlečených kabátech dnes dělají to hnutí ANO v Karlovarském kraji.

Jediný zvolený a současný člen za ODS Tomáš Linda nechce, aby šla ODS do koalice se Stranou práv občanů, která kandidovala společně s Okamurovci. Za šťastnou nepovažuje ani těsnou většinu koaličních hlasů.

Linda na svém FB profilu uvádí ,,Baví mě, že možná budoucí hejtmanka Jana Vildumetzová hovoří v novinách z holdingu o přeběhlictví… Od ní to sedí…

Důvodů, proč jsem koaliční smlouvu nepodepsal je více a chci je dále diskutovat se svými kolegy v ODS, ale když už je to venku, napíšu alespoň ty hlavní, bez dalších komentářů:

1. Nestydím se za to, že nechci, aby šla ODS do připravené koalice s populistickými sdruženími ANO a SPD-SPO. Speciálně u SPD-SPO s tím mám nepřekonatelný problém.

2. Myslím si, že koalice postavená na nejtěsnější možné většině není pro budoucí rozvoj kraje, pracovní atmosféru a pro prosazování programových priorit, strategií a vizí správná.

3. Kdyby ODS chtěla, mohla mít za koaliční partnery strany, které mají tradici, blízký program a máme s nimi dobrou zkušenost, případně mohla zůstat v opozici. Slepenec, který vznikl, vnímám jako krátkozraké řešení, sloužící jen okamžiku volby do pozic a obsazení míst v krajské samosprávě. Programové prohlášení v tom hraje druhořadou roli.

4. Bylo dost času a nevyužitých možností na to, aby se jednalo o koalici na širším půdorysu, než je 23 (24) hlasů. Nepovažuji za vylepšení, když k tomu koaliční partneři přizvali v konfrontaci s naší kampaní a programem další populistické partnery, tentokrát z SPD-SPO.”

Právě Vildumetzová krátce po té, co propadla za ODS v Karlových Varech ve volbách do zastupitelstva města, kdy si opakovaně měnila účelově trvalé bydliště, vzápětí vstupuje do hnutí ANO, aby byla lídryní, která prosazuje změnu s heslem ,, Bude líp,” za pomoci bývalých i některých současných členů ODS.

,,Inu, kabát hřeje.”