O konci uhlí v Česku rozhoduje poslankyně z ANO i její manžel z ODS

REKLAMA

Nerozumím, v čem by měl být problém, říká Jana Mračková Vildumetzová o dvojitém rodinném zastoupení ve vládní Uhelné komisi. Po půlroční vynucené přestávce se teď komise vrací k jednání o ukončení těžby uhlí.

facebook

Po téměř půlroční přestávce vyvolané epidemií koronaviru se schází vládou loni ustanovená Uhelná komise. Během nejbližších měsíců by měla kabinetu doporučit, jak rychle v Česku ukončit těžbu uhlí i jeho spalování. Jednání bylo tentokrát svoláno do elektrárny Prunéřov I. ze skupiny ČEZ.

Více jak padesát let starý hnědouhelný zdroj mezi Chomutovem a Kadaní bude na konci června odstaven. Pozvolna se schyluje ke střetu o to, jak rychle mají být vypínány další elektrárny a kdy bude definitivní tečka za těžbou českého uhlí. Zástupci zelených aktivistů by nejraději, kdyby to bylo už v roce 2030, reprezentanti uhelného byznysu tlačí na co nejzazší termín (2045 až 2050). Očekává se i živá debata ohledně takzvané útlumové křivky.

Mezi těmi, kdo v Uhelné komisi o věci jednají, je i jedna pozoruhodná manželská dvojice. Poslankyně za hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová a přední funkcionář ODS Jan Mraček.

Zatímco politička je přímo v Uhelné komisi, manžel je dle zjištění Seznam Zpráv nyní členem jedné ze tří zřízených pracovních skupin. Konkrétně jde o skupinu, která se zabývá stanovením parametrů pro útlum zdrojů a problematiku legislativy. Vyplývá to ze jmenného seznamu, který redakci poskytlo Ministerstvo průmyslu. Mračkovým kolegou a vedoucím skupiny je šéf ČEZu Daniel Beneš, který zde vystupuje jako reprezentant Svazu průmyslu a dopravy.

Mračkova žena, která je členkou předsednictva hnutí ANO, na dvojitém rodinném zastoupení v komisi nevidí nic divného. „Nerozumím, v čem by měl být problém. Skutečnost, že se oba z různých pohledů věnujeme podobné problematice, byť v rámci odlišných orgánů, nepovažuji nikterak za zvláštní. Nevzniká nám žádný střet zájmů,“ tvrdí, přičemž doplňuje, že jde o pozice neplacené.

„Jednání ostatně neprobíhají v utajeném režimu, naopak zápisy jsou poměrně detailní a transparentní,“ říká také Mračková Vildumetzová.
zdroj:seznamzpravy.cz

A tak se provalilo něco z mála vazeb na miliardový byznys.

Asi největší legrace je tvrzení Mračkové, že to oba dělají zadarmo. Charita v ODS, to už je skutečně k popukání.

U politiků z ODS se tváře neviňátek nikdy moc nenosily. Ale navenek to působí zcela přesvědčivě a zní to dokonce jako pravda.

Mraček z ODS se nikdy o veřejné funkce moc nezajímal, více ho prý interesuje papír, který tiskne Česká národní banka. Lidé z Mračkova okolí jsou na slovo skoupí. Asi k tomu mají vážné důvody.

O pravdě na vazby v krajských společnostech budeme už brzy informovat, také v dalších médiích a nebude to věru nic příjemné.

Vše je možné dohledat na hospodaření v létech, kdy vládla ODS například u krajské nemocnice, tu vede v gesci úplně náhodou radní Bureš opět z ODS. A, že se v nemocnici protočí miliard, to nejsou žádné drobné. Senátor Horník velmi slušně naznačil o co tady ODS vlastně jde…

Astronomicky zadlužit a prodat za zlomek ceny? To se v ODS praktikuje od založení. 

O tom, jak jsou propojeny politické vazby do byznysu mnoho lidí nemá ani tušení. U aktivního politika se provize může posuzovat jako korupce, ale u politického bafuňáře to bude mnohem těžší, protože nestojí na hřišti, ale v zákulisí.

To, že Mračková je mimochodem dlouholetou členkou ODS, kterou premiér Babiš kritizuje pro mega zlodějiny, které ODS provází od samého počátku svého vzniku se už také nahlas nemluví, protože teď se obléká do dresu hnutí ANO.

O tom jak bude líp už celý národ poslouchá řadu let, na to jsou koupená media doslova k nezaplacení.

“Nový kabát hřeje.”


Trochu politické satiry na závěr


Karlovarské listy fotokoláž, kdo je kdo

Tak čau lidi, nám je líp a vám… A na vás my…, no jasně, na vás pořád myslíme…, tak nezapomeňte letos na volby… A bude ještě líp… Už se zvýšily dluhy na 1,7 biliónů, a to ještě nejsou spočítány koronavirové nákupy bez výběrových řízení. Nebojte, makáme…