Hejtman Kulhánek se o náš kraj nestará,“ zlobí se poslankyně Mračková Vildumetzová

(Karlovy Vary, 22. 5. 2023) – „Neví, neřeší, nebo víc dělat nemůže. Hejtman Kulhánek se o náš kraj nestará,“ zlobí se Mračková Vildumetzová
Srazit paty, poděkovat a odejít. Strategie, kterou zvolil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, když vyjednává s ministry současné vlády, jistě vyhovuje jeho stranickému šéfovi a vicepremiérovi vlády Vítu Rakušanovi. Pro občany Karlovarského kraje ale jeho přístup znamená doslova katastrofu. 
Na posledním jednání krajského zastupitelstva se do něj proto opřela šéfka zastupitelského klubu Jana Mračková Vildumetzová, která mu položila hned několik otázek na řešení palčivých problémů, které aktuálně trápí karlovarský region. Jako obvykle se ale nic konkrétního nedozvěděla.
„Buď nic neví, ten problém neřeší, nebo prý víc dělat nemůže. To jsou v kostce odpovědi na moje otázky, které jsem směřovala na dokončení podatelny krajského soudu, zavírání poboček České pošty a finančního úřadu nebo počtu investičních pobídek za náš kraj. On se o náš kraj prostě nestará,“ vysvětluje Mračková Vildumetzová, která je nově i v čele krajské stínové vlády.
V Karlovarském kraji, který je strukturálně postižený a má největší skupiny seniorů a sociálně slabých, se má 1. července uzavřít čtrnáct poboček České pošty. Zastupitelstvo, i díky hlasům koaličních zastupitelů, prosadilo usnesení, aby se tento krok zastavil a řádně projednal se starosty.
„Hejtman Petr Kulhánek nám minule sliboval, jak bude jednat s vládou a probere i Českou poštu. Tak jsem se ptala na výsledek jednání. Bohužel, dle očekávání nebyl žádný a hejtman prý za kraj náš vůbec nebojoval,“ zlobí se Mračková Vildumetzová.
Čtrnáct poboček v kraji se tak definitivně uzavře, protože posun nepřineslo ani jednání v Ústí nad Labem s pověřeným ředitelem České pošty. Hejtman na zastupitelstvu mluvil o tom, jak je to jednání důležité, u toho ale také zůstalo. Ještě horší scénář mělo zavírání třech finančních úřadů v kraji. „Nemáme informace, není to náš boj,“ sdělil k tomu ve své podstatě hejtman na zastupitelstvu.
Jana Mračková Vildumetzová otevřela ještě jedno téma. Vedení kraje nechalo v Karlových Varech k 31.3. 2021 v tichosti uzavřít podatelnu krajského soudu. Opozice s tím, že by měli občané dojíždět navždy už jen do Plzně, nesouhlasila a doslova si vykřičela, aby se podatelna znovu otevřela. Už jsou to ale dva roky a podatelna je stále zavřená. „Prý to běží, ale hejtman přiznal, že neví, kdy se reálně otevře. Jsme krajem bez krajského soudu i bez podatelny. Což absolutně nechápu,“ dodává Mračková Vildumetzová.

KOMENTÁŘ :

Ale utrácení veřejných peněz často rovnou do peněženek koaličních partnerů prostřednictvím neinvestičních dotací, jde Kulhánkovi tak dobře, že si na účet občanů Karlovarského kraje otevřel úvěr do dvou miliard korun.

Kulhánek už má za sebou jednu výkladní skříň, kde pracoval jako primátor s veřejným rozpočtem bez přestávky osm let. Zde se dluhy v penězích šplhají pomalu k jedné miliardě a rozpočtové dluhy v majetku a infrastruktuře jdou do stovek miliónů. Ano uhodli jste, jsou to finančně zbědované Karlovy Vary.


Ankety

Co myslíte?

Mají být v politice takoví, co hospodaří s penězi občanů tak, že sekají další a další dluhy ?