25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Karlovarské asistenční centrum přijalo již nižší stovky lidí z Ukrajiny

REKLAMA
Krajské asistenční centrum podpory Ukrajině (KACPU) v Karlovarském kraji přijalo již nižší stovky ukrajinských uprchlíků. Umístěné je v karlovarské KV Aréně, v provozu je od úterního večera. Lidé prchající před válkou si zde mohou vyřídit veškeré potřebné dokumenty pro pobyt či najít ubytování. Zatímco v úterý byl zájem ještě nižší, dnes už přijížděly početnější skupiny zejména ženy s dětmi.

„Včera jsme byli připraveni na testovací zátěžový provoz, nicméně hned po té páté hodině přišli první žadatelé o pomoc. V průběhu večera se do centra dostavilo celkem 29 osob. Části z nich jsme zajistili ubytování, následně si vyřídili vše potřebné,“ řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Lidé pak začali opět chodit brzy ráno, do dnešního poledne evidují už nižší stovky žadatelů. Pracovníci z místní pobočky odboru azylové a migrační politiky evidují přes 300 dalších lidí, uvedl Kasal.

Centrum je v provozu nepřetržitě, jeho chod zajišťují hasiči. Součástí je i několik venkovních stanů, kde mohou žadatelé vyčkat v teple. Na provozu se podílí asi 25 až 30 lidí na jednu směnu. Své služby zde poskytují policisté, úředníci z úřadu práce i pojišťoven, pracovníci nemocnice či další dobrovolníci, jako třeba tlumočníci nebo sociální pracovníci. Dopoledne zde asistovalo asi pět dobrovolníků. Podle jedné z nich většina Ukrajinců už má ubytování zařízené, a to buď od rodinných příslušníků, nebo od budoucího zaměstnavatele, žádají také i psychologickou pomoc. Pracovníci uprchlíkům nabízejí teplý oběd. V době vyřizování dokumentů, které trvá až několik desítek minut, velká část dětí využila dětské hřiště s hračkami.

Přítomni jsou zde také lékaři z karlovarské nemocnice. Podle ukrajinské lékařky Inny Mymrykové poskytovali zdravotnickou pomoc zatím jen dvou lidem. První žena měla vysoký tlak a velké bolesti hlavy, proto dostala léky, a druhé ženě bylo špatně od žaludku. Žádné vážnější případy ale zatím neřešili. „Jsme nachystaní, máme velkou zásobu léků, antigenní testy, nabízíme i možnost očkování,“ řekla lékařka.

zdroj: ČTK


Aktuálně nejvýce uprchlíků před válkou vystupuje v Polsku v okolí Krakova.
Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.