Karlovarští politici odklepli za úklid téměř o100 milionů navíc

REKLAMA

Politici v Karlových Varech na jednání zastupitelstva města potvrdili firmu, která v příštích pěti letech bude zajišťovat zimní a letní údržbu

“Opět v transparentním výběrovém řízení přehledně, poctivě a zaslouženě” zvítězila společnost AVE, která v předešlém pětiletém období tuto zakázku získala. Firma AVE za posledních pět let inkasovala z veřejných peněz občanů města celkem 175 milionů korun. I přes stížnosti občanů města na zimní i letní údržbu bude dál město po rozhodnutí politiků ve spolupráci dalších pět let pokračovat. Aby bylo líp…

Na základě předloženého materiálu náměstkem primátorky Petrem Bursíkem (ODS),  politici na tuto zakázku schválili zadávací podmínky výběrového řízení. Ta obsahovala nové a zadání, které výherce zakázky splnil.   

Do výběrového řízení se přihlásily pouze dvě firmy, tak soutěž proběhla s minimálním počtem uchazečů, jinak by musela být zrušena.

Záhadně se známé a velké firmy dlouhodobě působící na Karlovarsku do zajímavého tendru nepřihlásily. Jedna nabídla 294 milionů, druhá 267 milionů. Žádná s dalších firem o zakázku přesahující čtvrt miliardy v Karlových Varech neměla zájem a tak koaliční politici schválili na zastupitelstvu  nárůst nákladů o více než padesát procent, které v příštích pěti létech musí zaplatit občané Karlových Varů.

I přes kritiku opozice karlovarští politici za pár minut bez mrknutí oka “odmávali” zakázku pro firmu AVE na pět let za 267 miliónů z městského rozpočtu a tak vytvořili finanční závazek i pro budoucí politiky, kteří vzejdou z voleb v roce 2021.

„Nárůst ceny o padesát procent oproti minulému pětiletému období je z mého pohledu neobhajitelný, a to i přes nárůst ruční práce a vybavení pěších pracovníků,“ poznamenal pro Deník opoziční zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

„Každý rok má město platit bezmála o 20 milionů korun více. Takto skokové navýšení ceny by mělo být minimálně podrobeno detailnímu rozklíčování mezi městem a společností, kde by AVE měla obhájit všechny nákladové položky, které vzrostly. A v případě, že obhajoba nebude přesvědčivá, nezbude než výběrová řízení zrušit a soutěžit znovu,“ uzavřel pro Deník opoziční zastupitel.


Na úklid komunikací a další komunální služby využívají v Karlovarském kraji srovnatelná města Sokolov a Cheb své vlastní městem vlastněné společnosti.

Nejen, že jsou spokojeni cenově, ale i kvalitou poskytovaných služeb. Náměstek primátorky Bursík (ODS) je v krajské koalici také krajský zastupitel a problematiku dobře zná. Ale o alternativě pořídit si vlastní služby, které se osvědčily ve srovnatelných krajských městech a jsou prokazatelně levnější se zastupitelům nezmínil.

O tom, že na Magistrátu leží studie, která vypovídá o výhodnosti zřízení vlastní firmy, která by zajišťovala komunální služby se také pomlčelo asi proto, že by  výhledově nejspíš ušetřilo a město by na službu mělo přímý vliv, bez dodatkových smluv na úklid po velkých akcích. 

Jediný zastupitel Jindřich Čermák (Piráti) si dal práci s tím, že srovnal obdobná města a všude byly služby levnější. Ale ani on nevěděl, že předchozí vedení města se touto myšlenkou více než vážně zabývalo.

I přes to zastupitelé po velmi krátké diskusi rozhodli, že občané zaplatí za pět let skoro o 100 miliónů více. Aby bylo líp…

V Karlových Varech tak začalo vyhánění peněz z městské pokladny v řádech desítek miliónů, mnoho zakázek se v poslední době prodražuje. Na vícepracích se původní ceny “správně připravených rozpočtů” často nehorázně navyšují. Milióny z městské pokladny se sypou, vybraní hodují…


REKLAMA

[huge_it_video_player id=”24″]

sakra dobrej film….o naší komplet zkorumpovaný a prohnilý zemičce

hádanka: Co je na obrázku?

a) karlovarská pračka na praní prádla

b) chebská pračka na praní peněz

Odpovědi můžete zasílat na redakce@karlovarskelisty.cz