13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Dne 26.2.2023 se kolem půl desáté sešly u tržnice turistky, aby si udělaly výlet z obce Hory do Tašovic.

Nastoupily do autobusu s číslem dvacet dva a s ním jely až na konečnou. Tam jedenáct turistek vystoupilo a vydaly se cyklostezkou cestou.

Po pár metrech došly k bývalému kamennému lomu.

V roce 1848 začala těžba kamene.  Dnes je těžba pozastavena. Nyní je stavba historií. Část obyvatel Hor byla německého původu. Čtyřicet let bylo zakázáno vstupovat na území Hor. Po osvobození v roce1945 došlo k odsunu německého obyvatelstva. Zde měla Československá armáda na deseti hektarech muniční sklad. V roce 1985 bylo toto místo zpřístupněno občanům, mohli i do lesů, kam dříve nesměli.

Vedle historické stavby je dnes fotovoltaická elektrárna. Panely leží na území vyhaslé sopky Hornaberg – Suk

Turistky pokračovaly lesní cestou. Po pár kilometrech došly k malému rybníku, kde by měl žít skokan zelený. Kousek od něj je druhý rybník a tam stojí na molu vodník, který ho hlídá. Pokračovaly kolem sportovního jezdeckého areálu, kde si odpočinuly a nasvačily se. Zde, když se budete pozorně dívat, můžete zahlédnout stádo srnců, daňka skvrnitého a když máte štěstí tak i muflona.

Po lesní cestě pokračovaly dál. Povídaly si, co každá prožila za ten týden, než se znovu sešly. Vedle cesty uviděly kvetoucí kočičky.

Jak si tak povídaly, tak přišly k první lesní studánce, kde se u ní vyfotily a pokračovaly dále cestou, která vedla nad řekou Ohří směrem do Tašovic. Pod touto cestou je vysoká stráň a tam za řekou vede cesta na Svatošské skály.

Po chvilce přišly ke druhé studánce, kde se můžete občerstvit pitnou vodou. U této studánky je upoutávka na hru Geocaching. Tato hra je na pomoc sportovcům a turistům. Systém je hledání schránek nazývané Cachem, které se najdou podle zeměpisných souřadnic. Na tuto hru se používají navigační přístroje nebo chytré telefony.

Pokračovaly Slovanskou ulicí, kde viděly v zahrádkách první jarní kytičky – sněženky, krokusy, Talovíny.

Turistky došly ke Globusu, kde si daly tradičně kafíčko se zákuskem jako poslední tečku tohoto dne, kdy ušly opět deset kilometrů. Počasí jim přálo.

 


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.