Krajští politici budou vybírat odborníky do krajských firem

REKLAMA

Jako první jsou na řadě silničáři. Už žádné jmenování do funkcí krajskými radními, nýbrž výběrové řízení, však ryze pod politickou taktovkou . Tak si představuje nové vedení kraje volbu představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje. Doposud se v představenstvu lidé radou kraje jmenovali, teď je mají nahradit lidé, které odborně a transparentně za zavřenými dveřmi vyberou politici.

Krajští politici vyhlásili výběrové řízení  25. listopadu, podání přihlášek skončilo ve čtvrtek i přes to, že současní členové představenstva mají platné smlouvy a výkonu funkce do roku 2019. Krajští silničáři v loňském roce vytvořili zisk 3,286 milionu korun. V předchozím roce to bylo zhruba o 1,2 milionu méně. Tradičně tak členům představenstva náležely po splnění kriterií odměny na základě manažerské smlouvy.

,,Za období posledních pěti let silničáři pokládali z původních cca 10 tisíc tun , cca až 30 tisíc tun ročně, což je trojnásobek za stejné kapacity zaměstnanců, při tom politici snížili představenstvo ze čtyř členů na tři a snížili  i jejich odměny na polovinu  o proti jejich předchůdcům, kteří pobírali každoročně nejen řádné, ale i mimořádné odměny. V době hospodářské krize byla Údržby silnic Karlovarského kraje jednou z mála firem, která nepropouštěla zaměstnance, jak tomu bylo u mnoha stavebních firem v celém kraji,“ uvedl blízký zdroj Úřadu Karlovarského kraje.

Na krajském letišti, které skončilo ve ztrátě, krajští politici zatím výběrové řízení neorganizují.

V Karlových Varech v letošním roce vybírali i radní ředitele Dopravního podniku a krom politiků byli členy komise i děkan Dopravní fakulty ČVUT a předseda představenstva Dopravního podniku z Plzně, kteří byli odbornou garancí a jejich odborné doporučení politici plně respektovali.

Na kraji je členem výběrové komise přitom i Jan Bureš (ODS), který je zároveň členem představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje. Na prvním jednání Rady Karlovarského kraje, které se uskutečnilo dne 25. listopadu 2016  mimo řádný termín, krajští politici sami sebe zvolili do výběrové komise ve složení , Vildumetzová Jana (ODS/ANO), Hurajčík Martin (ANO), Bureš Jan (ODS) Zborník Jan (ODS), Janů Josef (PIRÁTI).

Odbornosti členů výběrové komise čerpané z kandidátních listin a dostupných veřejných zdrojů jsou: učitelka a bývalá politická náměstkyně na MV ČR, vedoucí autodopravy v pekárně a místostarosta Mariánských lázní, bývalý starosta Ostrova a bývalý poslanec, bývalý krajský politik a starosta Ostrova, stavební inženýr a bývalý předseda volejbalového klubu.