14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Kvůli kanceláři architektury to na karlovarské radnici opět bublá

kv listy

REKLAMA

Opoziční zastupitelé se marně snažili zvrátit vznik kanceláře architektury, kterou prosazuje koalice v čele s primátorem Kulhánkem z hnutí Karlovarské občanská koalice (KOA).

„Nevím, jak mám uchopit fakt, že má v našem padesátitisícovém městě vzniknout Kancelář architektury města,“ řekl novinám Jiří Kotek z Alternativy.  Kotek se snažil vysvětlit, že podle v Kulhánkova  vzoru z Brna se tento nedá aplikovat na padesátitisícové  město vzhledem k nepoměru území i počtu obyvatel.

„Nevidím jediný důvod, proč bychom tomu dávali tento negativní nádech,“ řekl Kulhánek

Otmar Homolka z hnutí O co jim jde?! se domnívá, že Kulhánek zakládá kancelář, aby vznikaly další pozice podobné městské skupině pro územní plán, kterou opozice často kritizuje.

„Kancelář nás bude stát spoustu peněz. Takový nápad tady byl už za socialismu, kancelář byla početná a pak se zrušila. My ji teď chceme vrátit do původního stavu, ale nechceme jednat s odborníky, architekty. Budeme spoléhat, že nám sem přijde osvícená hlava, která nám vymyslí, kam má město směřovat, místo abychom se zamysleli my,“ zdůraznil Homolka.

Kulhánek se svou myšlenku snažil obhájit s tím, že náklady organizace ročně nepřekročí podle jeho odhadu 10 milionů korun. „Dobře fungující Kancelář architektury města ve finále přinese více peněz, než bude stát,“ ujišťoval primátor.

„V návrhu je, aby organizace vznikla 31. října, a za rok se konají volby,“ podotkl s tím, že kancelář vyvolala diskuzi a noví nástupci ji mohou po příchodu do funkcí zrušit.“ uvedl Zdeněk Musil z KSČM.

Vzhledem k plánům  Kulhánka na stavbu integrovaného dopravního terminálu v centru města, který má řadu odpůrců se opoziční zastupitelé obávají, že kancelář bude jeho stavbu za stovky milionů korun podporovat, protože prošel i návrh na změnu územního plánu v místě, kde má terminál stát. Rozpočet města každoročně snižuje kapitoly na opravy a investice a zvyšuje položky mandatorních výdajů, které projídá v desítkách neinvestičních dotací.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.