V kauze ROP Severozápad chtějí dohodu o vině a trestu

REKLAMA

Dva ze sedmadvaceti obžalovaných v kauze ROP Severozápad chtějí uzavřít se státním zástupcem dohodu o vině a trestu.

Jedním z nich je již dříve odsouzený ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, spolupracující s policií už při vyšetřování tohoto případu. Druhým obžanovaným je jeden z hodnotitelů projektů. Ostatní obžalovaní vinu odmítají. Hlavní líčení u litoměřického okresního soudu po mnoha připomínkách a obstrukcích armády obžalovaných může po dlouhých létech pokračovat. Poslední legální obstrukcí byla připomínka k podjatosti soudu.
Armáda obžalovaných úředníků a politiků se podle obžaloby dopouštěla jako organizovaná skupina trestné činnosti při rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle státního zástupce obžalovaní zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

Obžaloba má 301 stran. K řízení se s žádostí o náhradu škody připojily Ústecký a Karlovarský kraj, ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj.

Mezi obžalovanými jsou bývalí sociálnědemokratičtí hejtmani Ústeckého kraje Jana Vaňhová a Karlovarského kraje Josef Novotný, někdejší hejtman Ústeckého kraje za ODS Jiří Šulc, bývalí náměstci ústecké hejtmanky Pavel Kouda a Arno Fišera, bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Vráblík, někdejší primátor Mostu Vladimír Bártl, několik hodnotitelů projektů a další osoby. Z  karlovarské ČSSD jsou obžalování bývalý i současní členové Tomáš Hybner, Jakub Pánik, Petr Navrátil a Miroslav Čermák.

Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, bez oslovování. Přitom hodnotitelé jako experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování následně politici o přidělení dotací rozhodovali.

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Celý program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven a Evropská unie vyměřila za chyby už před časem sankce 2,7 miliardy korun, které museli kraje zaplatit a tak jim místo užitku politici přinesli další škodu, kterou nyní požadují po obžalovaných.