25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Majitelé sanatorií budou propouštět

REKLAMA

Na Karlovarsku cestovní ruch vzešel v minulosti ze státních lázní a rozebrán v divoké privatizaci už řadu let téměř bezezbytku soukromími podnikateli, kteří získali to nejlukrativnější, co v Karlových Varech odjakživa vydělávalo stovky miliónů ročně. Státní lázně byly vždy chloubou České republiky.

Nyní luxusní hotelové komplexy velmi bohatých lidí budou propouštět zaměstnance, kteří vydělávaly tučné zisky v dobách hojnosti. Kapitál má paměť a dividendy nejsou pro každého.

„Otázky týkající se dopadů na zaměstnanost ukázaly, že tři čtvrtiny respondentů své zaměstnance zatím nepropustily. Část dotazovaných firem ale sdělila, že k tomuto kroku bude muset přistoupit, pokud bude aktuální stav trvat ještě dva týdny a déle. Někteří respondenti uvedli, že už své zaměstnance museli začít propouštět, a to v rozsahu od 4 do 30 procent,“ upřesnil předseda představenstva hospodářské komory Tomáš Linda.

„Na sklonku března jsme na Úřadu práce oznámili záměr propouštět,“ potvrdil Alexandr Rebjonok, generální ředitel Imperialu. Plán projednalo vedení společnosti i s odborovou organizací hotelu.

V jednom z posledních lázeňských zařízení a dalších lázeňských provozů města, které nebyly zprivatizovány se propouštět lidi nechystají.

Na otázku zdali budou propouštět v akciové společnosti Alžbětiny Lázně odpověděl politik za hnutí ANO, předseda představenstva a dosazený krizový manažer v jedné osobě, zastupitel Václav Benedikt, který jak známo vůbec neprošel výběrovým řízením a byl dosazen přímo do funkcí svými spolustraníky a koaličními politiky. Jeho odborné zkušenosti z krizového řízení jsou nulové a kritizují ho často mnozí zastupitelé, ale koaliční politici svého kolegu zatím vždy podrželi. Bez ohledu na argumenty je hlavním argumentem jen politická většina, která není tou odbornou zárukou, ale jen většinovým součtem často amatérů, majících aktuálně politickou moc nakládat v Karlových Varech penězi a majetkem občanů města.

Rozdíly jsou na první pohled patrné, ale hodnotit situaci v tomto příměru nelze. Není jasné do jaké míry se snoubí účelový populismus a politický marketing plný nesplnitelných slibů za cizí peníze s odpovědností a strategií skutečného byznysu a jeho dopadů na celou společnost.

Ekonomické dopady začínají mít konkrétní obraz.

Nejvíce ztratí zaměstnanci, nejmenší a nejzranitelnější podnikatelé, především v sektoru služeb. Další v pořadí budou navazující obory v segmentu obchodu.

Nezaměstnanost posupně poroste zaznělo včera na tiskové konferenci po jednání krizového štábu z úst ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Náhodné testování na přítomnost koronaviru by mělo v ČR začít v pondělí 20. dubna, otestováno by místo původně zamýšlených sedmnácti tisíc lidí, mělo být nakonec až dvacet osm tisíc osob, které dodají informace na jejichž základě budou zpracovány dílčí analýzy. Mimo jiné se bude jednat i vzorek již promořené populace ve vybraných krajích České republiky. Informaci potvrdil novinářům epidemiolog Roman Prymula.

Karlovarský kraj do plošného testování zařazen nebyl.


pozn.redakce : fotokoláž je pouze ilustrativní…

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.