22. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Na Karlovarsku se srazily vlaky, desítky zraněných a dva mrtví

REKLAMA

Na trati mezi Perninkem a Novými Hamry na Karlovarsku se po třetí hodině odpoledne srazily dva osobní vlaky. První ze spojů jel z Johanngeorgenstadtu do Karlových Varů, druhý se pohyboval v opačném směru. Na místě jsou dva mrtví a asi třicet zraněných. Zamířil tam vrtulník záchranné služby. Trať je zavřená, stejně jako přilehlá silnice.

„Dle prvotních informací je na místě větší počet zraněných. Provoz na trati je přerušen. Drážní inspekce bude šetřit příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Redaktorka Kamila Medová z České televize uvedla, že nehoda se stala na kopci za lesem, takže se tam záchranáři velice těžce dostávájí. Uzavřená je i přilehlá komunikace.

Na místo nehody míří i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Ten uvedl, že informace o důvodu vzniku nehody zatím nemá. Krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová řekla, že ve vlacích jelo v době srážky asi 30 lidí včetně vlakového personálu. Policie v případu zahájila vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. „Jednu osobu jsme zadrželi,“ řekla. Jde o strojvůdce vlaku jedoucího do Karlových Varů.

Hasiči museli na místě vynést zraněné z vlaku. „Včetně zaklíněných osob. Zraněné pak po kolejích přenášeli na nádraží v Perninku, kde vzniklo shromaždiště,“ popsal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Generální ředitel Českých drah Václav Nebeský vyjádřil upřímnou soustrast obětem nehody. „Následky takového traumatu jsou velmi zdrcující, v následujících minutách zveřejníme psychologickou linku. Co se týče náhrady škody, na to jsme připraveni,“ řekl České

uvčí záchranářů Karlovarského kraje Radek Hes uvedl, že na místě je třináct až patnáct jednotek záchranné služby. „Trať je v tuto chvíli zavřená, dochází ke třídění raněných. Byl vyhlášen první stupeň hromadného postižení. Nemocnice v Karlových Varech byla informovaná o mimořádné události, včetně okolních nemocnic,“ řekl.

„Celkový počet zraněných zatím není možné upřesnit, půjde o 20 až 30 lidí,“ uvedl Hes s tím, že některá zranění jsou vážná. Nelze tak vyloučit ani další oběti na životech. „Na místě zasahuje sedm posádek z Karlovarského kraje, tři z Ústeckého i záchranáři z Německa. Požádali jsme o pomoc i leteckou záchrannou službu a na místo letí vrtulníky z Ústeckého kraje, z Plzně i z Chemnitzu (Saské Kamenice),“ dodal po nehodě.

Mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký potvrdil, že byl v nemocnici v Karlových Varech vyhlášen takzvaný traumaplán, ke kterému se přistupuje v případě mimořádných událostí, kdy se čeká více zraněných. „Naše nemocnice čeká na přijetí prvních pacientů, máme připravený jak traumatologický, tak anesteziologicko resuscitační tým. Situace je poměrně složitá, jednak kvůli členitosti terénu, záleží na rozhodnutí záchranářů, kam pacienty pošlou. Dojezdově je blíž nemocnice v Německu,“ přiblížil po nehodě.

Podle Českých drah, které dopravu na trati provozuji, se vlaky měly křižovat ve stanici Pernink. Vlak z Karlových Varů má kapacitu 85 míst k sezení, RegioShark, který jel do Karlových Varů, může vézt až 120 sedících pasažérů. Trať je typu D3, kdy řízení dopravy spočívá na lidském faktoru. České dráhy zřídily bezplatnou linku první psychologické intervence 800 100 064. Linku pro příbuzné zraněných a cestujících zřídili i hasiči. Na čísle 950 380 180 lze získat informace o účastnících nehody či o místě, kam byli převezeni.

zdroj: ČTK

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.