Elektřina zdražuje, bude stačit pro důchodce populistických pět tisíc

REKLAMA
Proč nikde nezdražuje elektřina tak rychle jako v Česku?
Tuzemské ceny elektřiny rostly za posledních pět let nejrychleji v Evropě. Češi hradí náklady za německou „Energiewende“, tedy za přechod na čistou energii.

Cena elektřiny za 100 MW

Údaje za první pololetí 2020.
Tabulka obsahuje deset zemí EU, kde se zdražovalo nejvíce.
Zdroj: Eurostat

V roce 2015 patřilo Česko spolu s dalšími východoevropskými státy mezi osm zemí s nejlevnější elektřinou. Letos mají proud levnější v patnácti zemích, mimo jiné ve Švédsku, Finsku a Nizozemsku.
Eurostat publikoval údaje o cenách elektřiny a plynu za první pololetí roku 2020.
Podle nich překročily ceny elektrického proudu v Česku částku 18 eur, tedy 450 korun za 100 kilowatthodin.
Mnoha českým domácnostem v posledních letech elektřina zdražuje, letos o desetinu. Skokové zdražování elektřiny  přitom tolik nepostihlo německé domácnosti, podle kterých se upravují české koncové ceny, protože v Německu tvoří silová elektřina menší část konečné ceny.
Dnešní cena je o třetinu vyšší než před pěti lety a to znamená, že v rychlosti zdražování nemá Česko konkurenci. Posledních osm let slibují politici, že bude líp, ale vše se jeví spíš jako pravý opak.
Mnoho Čechů nejspíš stále nechápe, že slibování politiků, že něco dostanou zadarmo je vždy vykoupeno něčím jiným a laciný populismus je jen pohádka pro důvěřivé hlupáky.
To, že se zdražení elektřiny a plynu promítne automaticky do cen služeb a zboží opět nejvíce pocítí důchodci a rodiny s dětmi, o které politici neúnavně mediálně  pečují, ale realita je úplně jinde. Mluvení nestačí.