22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Na krajské silnice se vrátil příspěvek od státu

Karlovarskélisty

REKLAMA

V minulosti se každoročně vyplácelo z reserv státního fondu dopravní infrastruktury několik desítek milionů i pro Karlovarský kraj na běžné opravy silnic druhých a třetích tříd. Po vstupu ČSSD na kraje vlády ODS a TOP09 tento příspěvek zcela zrušili pro kraje a peníze, které zbyly se posílaly jen na ŘSD. Nyní se vše vrací do spravedlivější podoby.  Dnes se vrací na dlouhodobě podfinancované opravy a údržbu silnic příspěvek, který alespoň trochu zlepšil mimo plány místa, na která již nezbyly v rozpočtech na opravy peníze.

Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje už problematické úseky silnic druhých a třetích tříd podrobně zmapovala. Nejvíce rizikové na Karlovarsku jsou například patří úsek mezi Vojkovicemi a Damicemi, oprava úseku mezi Záhořicemi a Žluticemi je odhadnuta na více než čtyři miliony a další.

„Do přípravy a realizace investičních akcí i neinvestičních oprav na silnicích II. a III. tříd a jejich příslušenství, tedy mostů, opěrných zdí, propustek, svodidel a podobně, a také do potřebné údržby stávající silniční sítě hodlá Karlovarský kraj v letošním roce investovat celkem cca 1,18 miliardy korun. A to včetně dotací z evropských fondů a předpokládané výše příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvel krajský náměstek Jakub Pánik (ČSSD).

Přímo z krajského rozpočtu půjde na tyto účely více než 350 milionů korun. „V této částce jsou zahrnuty finanční prostředky ve výši přibližně 200 milionů korun připravené na pokrytí nákladů spojených se zajištěním běžné letní a zimní údržby silnic,“ vysvětlil náměstek Pánik.

Jeto poprvé po skoro šesti letech, kdy se stát vrací k příspěvku z reserv státního fondu dopravní infrastruktury, který dříve pravicové vlády posílaly svým hejtmanům zejména z ODS na opravy silnic, protože po předání  silnic krajům, bylo zřejmé, že nastavené krajské rozpočty nebudou na opravy stačit.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.