30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Nemocnice je mínus více než sto miliónů

KVListy

REKLAMA

Účty výsledků hospodaření Karlovarské krajské nemocnice  pro krajskou radu skládá předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková (zastupitelka z Ostrova za hnutí ANO), která přiznala, že tento výsledek není příjemný a je vysloveně špatný ( mínus 109 miliónů). Personální náklady KKN dělají 80 procent výdajů nemocnice. To vyplývá i ze zprávy o posouzení ekonomické situace KKN, kterou si Karlovarský kraj nechal zpracovat.

Karlovarský kraj má krom předsedkyně představenstva Samákové, odpovědného člena rady  Karlovarského kraje pro zdravotnictví Jana Bureše (ODS), který už zdravotnictví řídí poslední dva roky.

Další postup může být prodej nemocnice, nebo pronájem na mandátní smlouvu. Existuje i ekonomicky vysoce riziková varianta koncesní smlouvy.

V minulosti kraj do KKN investoval do modernizace zdravotnických technologií a budov. Otázku prodeje odmítla poslankyně PSPČR a hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) . Pro krajského radního pro zdravotnictví je prodej KKN vyloučen. V případě  prodeje by podle jeho slov prý okamžitě rezignoval.

Podle zastupitelky Ostrova za hnutí ANO Jitky Samákové, která je předsedkyní představenstva KKN se podařilo zastavit odliv zdravotního personálu z KKN.

Poslankyně PSPČR a hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová se chce sejít s ministrem zdravotnictví. Podle jejich slov není možné, aby kraj neustále sanoval zvyšování platů zdravotníků, protože se částka stále nabaluje a každý rok zvyšuje. Na paušálech dostává KKN údajně nejméně z celé republiky.

Už v pondělí se sejdou krajští radní a budou o situaci v Karlovarské krajské nemocnici jednat. O výsledcích hospodaření KKN  budou informováni i krajští zastupitelé. I přesto, že kraj podle Vildumetzové ušetřil desítky miliónů, rozpočet kraje není nastaven tak, aby KKN uhradil celou ztrátu a v nejbližší době je třeba zaplatit 50 milionů, které nemocnice dluží transparentním dodavatelským firmám.

I přes mnoho odborníků na zdravotnictví  si kraj zaplatil analýzu u společnosti Deloitte, která přišla na to, že pokud má být zachována současná šíře zdravotní péče a mzdy zaměstnanců, je třeba zvážit zúžení jejího rozsahu nebo zvážit změnu obchodně provozního modelu KKN. Zde se politikům otevírá cestička, která může znamenat uzavření mandátní nebo koncesní smlouvy a tak KKN v nejbližší době v první fázi pronajmout.

Z popsaných ekonomických modelů v obdobných případech lze dovodit další postup, kterým může být dnes politiky tolik odmítaný budoucí prodej.

Reálná cena KKN se svými rostoucími dluhy bude s největší pravděpodobností postupně klesat ve prospěch věřitelů, nebo i budoucího kupce.

O budoucím prodeji se dá jen spekulovat, však reálné ekonomické modely, které by dnes zestátnily předluženou nemocnici by se daly s úspěchem nazvat pouhou utopií.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.