V Karlových Varech jsou jednání o koalici v plném proudu

REKLAMA

Budoucí koalice krátce po komunálních volbách v Karlových Varech se rýsuje v jasných konturách. Hnutí ANO jako, které s přehledem volby vyhrálo, začalo makat už v neděli večer a nastínilo možné složení vládnoucí koalice v krajském městě. To, že hnutí ANO nekompromisně vyhrálo dokládá i rekordní zisk mandátů. Dvanáct zastupitelů získalo hnutí ANO a do koaličního projektu pozvalo druhé Karlovaráky s osmi mandáty a ODS, která skončila na pásce až pátá se třemi mandáty. Celek by mohl utvořit silnou a stabilní koalici v většinou 23 hlasů. Karlovy Vary měly doposud koalici jednadvacetičlennou.

Křesla a posty nově rozložené politické moci

ANO požaduje post primátora v osobě lídryně hnutí ANO Andrei Pfeffer Ferklové a nárokuje pět míst v radě a jednoho náměstka. Karlovaráci by získali tři radní a dva náměstky. ODS by obsadila post jednoho náměstka. ANO a ODS spolupracuje už i na krajské úrovni a předpokládá se, že spolupráce bude pokračovat i v Karlových Varech. Karlovaráci do projektu přináší zkušenost z minulého zastupitelstva, stejně jako ODS, která měla pověřeného zastupitele pro územní plán.

Definitivní koalice se zatím stále tvoří. ANO s Karlovaráky a ODS uzavřelo zatím dohodu o spolupráci, která všechny aktéry zavazuje, že o další spolupráci už nebudou vyjednávat s jinými politickými subjekty, které v letošních komunálních volbách v Karlových Varech uspěly. Tato dohoda zajistí klidné vyjednávání a zamezí zasahování ostatních subjektů do tvorby nového samosprávného uspořádání ve městě.

„Jednání o trojkoalici hnutí ANO s Karlovaráky a ODS se už konalo. Na něm jsme jim předložili memorandum o společném postupu při sestavení koalice, které říká, že tyto tři subjekty se nyní budou spolu snažit vytvořit programové priority, jež budou součástí koaliční smlouvy,“ uvedla médiím za vyjednávací tým poslankyně PSPČR , hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů České republiky Jana Mračková Vildumetzová.

[carousel_slide id = ‘9109’]