20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Nová koalice v Karlových Varech zpečetěna

KVListy

REKLAMA

Karlovy Vary –  Předsedové politických stran a hnutí v pondělí dopoledne podepsali společně lídry koaliční dokument, který upravuje rozdělení moci a vládě nad Karlovými Vary na další čtyři roky.

Hnutí ANO 2011 dostalo od voličů v Karlových Varech  celkem dvanáct mandátů, Karlovaráci osm mandátů a ODS tři mandáty. To stačí na pohodlnou koaliční většinu.

Rada má být z dosavadních jedenácti členů pouze devítičlenná. Vítězné hutí ANO 2011 připraví po osmi létech o post primátora Petra Kulhánka, který převezme lídryně Andrea Pfeffer-Ferklová a ještě obsadí dalšího náměstka, jímž bude Tomáš Trtek. Členové rady za ANO 2011 budou Hana Žáková, Martin Dušek a Lubomír Kovář. Hnutí ANO si mimo jiné také nárokuje dohled nad městskými společnostmi Karlovarská teplárenská, Dopravní podnik a KV aréna.

Podle ANO 2011 by městské společnosti měli vést odborníci, kteří budou vybráni ve výběrových řízeních stejně jako na kraji, kde politické komise vybraly  dnešní odborníky působící v krajských firmách.

Karlovaráci obsadí náměstkyni  Hanu Zemanovou na gesci majetku, školství, tělovýchovy a Kanceláře architektury města a uvolněného radního Josefa Märze. Členem rady za Karlovaráky bude Pavel Bouška.

Třetím a nejmenším koaličním členem bude ODS s podporou Strany soukromníků ČR. která obsadí na post náměstka Petra Bursíka. Ten byl celé uplynulé volební pracovně jako opoziční zastupitel vytížen funkcí pověřeného zastupitele pro územní plán.

Nové vedení Karlových Varů by mohlo zastupitelstvo zvolit už v listopadu a do konce roku ještě bude dobré schválit nový rozpočet města.

V opozici po osmi létech suverénní vlády končí s pěti mandáty Karlovarská občanská alternativa, dalšími opozičními zastupiteli jsou Piráti, také s pěti mandáty a KSČM se dvěma mandáty.

Pod čarou, bez mandátu historicky v karlovarském zastupitelstvu poprvé skončila ČSSD s lídryní  Radomírou Poláčkovou, dále hnutí O co jim jde v čele s Otmarem Homolkou, které také u karlovarských voličů propadlo. Do zastupitelstva se nedostali ani dlouholetí partneři hnutí KOA , STAN a TOP 09. Další subjekty, které neprošly hranicí pěti procent byly ZMĚNA PRO K.V. ZA PODPORY OK, KRÁSNÉ KARLOVY VARY, Svob.a př.dem.-T.Okamura, PRO Zdraví a Sport, ZVOLITELNÍ – koalice10, KOLONÁDA – HNUTÍ PATRIOTŮ.

Ustavující zastupitelstvo mohlo být svoláno už 30. října. Ale to se nestane, protože byla podána žaloba na neplatnost voleb a vše se bude odvíjet od rozhodnutí soudu.

 

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.