Cesta k porážce babišistánu

REKLAMA

Minářovi dochází trpělivost s opozicí aneb Tudy cesta k porážce babišistánu nevede

Spolek Milion chvilek uspořádal demonstrace po celé zemi, přičemž jeho předseda Mikuláš Minář okomentoval politickou situaci. Zkritizoval Babišovu vládu, ale i opozici, se kterou prý ztrácí trpělivost. Oprávněně? To jen přiživuje spekulace, zda si skutečně nepřipravuje půdu pro vstup do politiky.

Je nutné předeslat, že „chvilkařům“ se podařil husarský kousek, když dokázali dvakrát zaplnit Letnou stovkami tisíc lidí nespokojených s politikou premiéra Andreje Babiše a Hradu. To byl hlavní spojovací tmel klidných protestů, které nešly pod kůži současnému stále arogantnějšímu establishmentu, a zaslouženě vzbudil zájem opozičně naladěné veřejnosti. To je nesporný úspěch organizátorů, vzbuzující respekt.

Nezůstalo jen u dvou největších akcí, Milionu chvilek se podařilo rozšířit aktivity po celé zemi. Nyní se připomněl manifestacemi na 167 místech České republiky s hlavní akcí na Staroměstském náměstí v Praze.

Účast na ní byla limitována dozvuky vládních nařízení, což vyvolalo nesoulad i mezi podporovateli této iniciativy. Část z nich byla přesvědčena, že se organizátoři nechávají příliš zatlačit do kouta. Přispěl k tomu licoměrný postup ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který oznámil „výjimku“ pro pražskou demonstraci pouhé tři hodiny před jejím zahájením. Podstatnější je však něco jiného.

Dochází nám trpělivost

Předseda spolku Mikuláš Minář poskytl rozhovor portálu Novinky.cz, kde se vyjádřil k aktuální situaci. Pustil se do problematických kroků Babišovy vlády, ale vymezil se i proti demokratické opozici.

Zopakoval loňskou výzvu, že by opoziční strany měly říct nahlas, jaký mají plán, jak vyhrát volby a jak složit vládu. „Je pravda, že i nám, i těm, kteří na demonstrace chodí, dochází trpělivost a část lidí má pocit, že to nemá smysl,“ odpověděl Minář na dotaz, zda se jim to daří.

Práci opozice v koronavirové době sice ocenil slovy, že si nevedla špatně a přišla s řadou věcí, které vláda nejprve zamítla a poté přijala za své. Paradoxně však pochybuje o tom, zda se jí podařilo „to nejdůležitější, vzbudit víru, že dokáže situaci zvrátit, že zná cestu rozumně spolupracovat“.

číst dál…

zdroj:forum24.cz