30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Po Kaňkovi zůstala v KSO díra 900 tisíc a zmizelo i ředitelské auto

Karlovarské listy,mmkv.cz

REKLAMA

Karlovarský symfonický orchestr patří mezi nejstarší hudební tělesa v Čechách, však s hospodařením od převzetí žezla Kaňkou po řediteli Vikorovi před čtyřmi roky má veliké problémy. Zatím co Vikor dostával od města cca o šest miliónů méně, za Kaňky se milióny nešetřilo. Peníze do KSO se pod taktovkou hnutí KOA v člele se Žemličkou a Kulhánkem jen hrnuly. Štědrým sponzorem je především hnutí KOA, které ovládlo v Karlových Varech radnici. Přes opakovaná pochybení Kaňky v hospodaření KSO bylo hnutí KOA poněkud slepé a vždy v koalici doplacení schodku prohlasovali i přes velký odpor koaličních partnerů. Rozpočtová opatření vždy po schodku, který Kaňka spáchal proti všem rozpočtovým pravidlům koalice schálila v potřebném objemu a jelo se vesele dál.

Vrcholem Kaňkovo špatného hospodaření  v roce 2015 je mínus 900 tisíc. S tímto danajským darem předal symfoniky do rukou nového ředitele Polívky. Během mezidobí si ale Kaňka pojistil své teplé místečko v podobě dramaturga, kterého si sám vymyslil, však nikdy předtím v KSO tato funkce nebyla. Nový ředitel Polívka tak bude mít arogantního koncertního mistra Kaňku dál zalezlého v KSO i přes to, že na pozici ředitele rezignoval.

Přes všechna Kaňkova pochybení překvapivě v průběhu Jazzového festivalu v Národním domu došlo k tomu, že primátor Kulhánek (KOA) poděkoval bývalému řediteli Kaňkovi, ale o téměř milionové díře v rozpočtu KSO nic neuvedl. Diváci v sále radostně tleskali, ale o dluzích nic nevěděli, ty primátor Kulhánek musel vědomě zamlčet.

Bez odpovědi zůstává otázka, proč Kaňka vlastně rezignoval, když ho  Kulhánek tak vychvaloval. Proč se narychlo dělalo výběrové řízení na nového ředitele. Rychle se zapomnělo i na audit, který z jara vystavil Kaňkovi nedostatečnou a opět opakovaně za hospodaření. To asi zůstane tajemstvím politiků, kteří slibovali změny k lepšímu v čele hnutí KOA.

Hráči z KSO jsou apolitičtí, krom několika, ti jsou aktivními členy právě  hnutí KOA a tak společně s Kulhánkem a Klsákem všechno opět zametli pod koberec. Ale zastupitelé města budou muset všechno odsouhlasit a všem se to soustavné rozhazování veřejných peněz a porušování rozpočtové kázně asi líbit nebude.

A ředitelský mercedes si pro pořádek užívá Kaňka dál. Po té co jej za reklamní plnění mohlo KSO odkoupit za zbytkovou cenu, má auto opět Kaňka dál. Pouze vyměnil logo na mercedesu. Takto se hospodaří v KSO? ,,Co je doma, to se počítá,“ ale co veřejné prostředky, které si Kaňka amorálním způsobem přivlastnil? Otázkou pro vedení města zůstává zdali Kaňka jednal s péčí řádného hospodáře, jak mu ukládá zákon.

Nový ředitel bude asi chodit pěšky, snad bude dobrým manažerem a ne jen vypočítavým bohémem jako byl Kaňka.

O tom jak chce hnutí KOA hospodařit hovoří zaměstnanec KSO a člen hnutí KOA  Martin Petr


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.