22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Dotační kauza premiéra Babiše nekončí

REKLAMA

Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl okamžitě odstoupit, není možné, aby v čele vlády zůstával dotační podvodník, uvedla v pondělí organizace Transparency International (TI).Podle Ondráčky by se mohlo v extrémním případě stát, že budou zastaveny veškeré dotace směřující do Česka.

„Budeme hájit svá práva,“ zní z Agrofertu. Kauza dotací tak skončí pravděpodobně u soudu.

V neděli večer přišel týdeník Respekt se zjištěním, že podle dvou informovaných zdrojů konečná verze auditu potvrdila zjištění té první předběžné z konce května. Tedy, že český premiér ve střetu zájmů je a že se tak protiví jak evropské, tak i české legislativě.

Podle Ondráčky by se mohlo v extrémním případě stát, že budou zastaveny veškeré dotace směřující do Česka.

Na jedné straně stát, který řídí premiér Andrej Babiš. Na straně druhé holding Agrofert, vložený do svěřenských fondů, na jejichž fungování jako členka rady protektorů dohlíží Monika Babišová. A mezi nimi spor o vyplacené dotace ve výši stamilionů korun. I takový důsledek bude pravděpodobně mít konečná auditní zpráva Evropské komise, která řeší střet zájmů českého premiéra.

Konečná verze auditu dle aktuálních informací potvrdila, že šéf české vlády je ve střetu zájmů, a to dle evropského i českého práva.

Dokument střeží české úřady jako oko v hlavě. Zvlášť po zkušenosti, kdy předběžná zpráva unikla do médií jen pár hodin poté, co dorazila. Obvykle dobře informované zdroje buď nemají k finálnímu rozhodnutí auditorů z Evropské komise přístup, nebo se o něm bojí byť mimo záznam hovořit.

zdroj:seznamzpravy.cz


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.