Obžaloba exšéfů ROP Severozápad je zdrcující

REKLAMA

Pomocí statisícových úplatků se organizovaná skupina snažila udržet loajalitu a mlčenlivost klíčových vysokých úředníků, kteří měli na starosti rozdělování miliardových dotací z Regionálního operačního programu Severozápad (ROP). V obžalobě to tvrdí Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Právo má její kopii k dispozici.

Dokument čítá celkem 19 skutků údajných manipulací s evropskými a státními dotacemi pro „zájmové projekty“, popsaných i s odůvodněním a důkazy včetně odposlechů na celkem 682 stranách.

Podle státního zástupce bylo nakonec nezákonně vyplaceno na dotacích pro předem vybrané „zájmové, V.I.P. a tlačené projekty“ celkem 14 miliard korun, z toho 12,8 miliardy z fondů Evropské unie a další miliarda ze státního rozpočtu.

Pravidelné reporty

Minx obžalobu podal počátkem června na celkem 27 lidí, mezi kterými jsou mimo jiné někdejší hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) i její předchůdce Jiří Šulc (ODS), také bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) a kromě nich několik krajských zastupitelů, regionálních politiků, advokát a řada podnikatelů.
Členové organizované zločinecké skupiny se snažili svou pokračující činností zajistit si loajalitu osob, které se na její činnosti aktivně podílely
z textu obžaloby

Za hlavní organizátory této „organizované zločinecké skupiny“, a tedy manipulací s tendry policie označuje dvojici vlivných severočeských podnikatelů: Daniela Ježka a Alexandra Nováka (nyní Alexandera Novaka, občana Německa, který pozbyl české občanství – pozn. red.).

Druhý jmenovaný byl rovněž v minulosti vlivným politikem ODS, starostou Chomutova a senátorem. Také byl pravomocně odsouzen za korupci.

Právě jemu a Ježkovi dávali nyní obžalovaní někdejší ředitelé ROP Severozápad Petr Vráblík a po něm od prosince 2009 do března 2011 i Petr Kušnierz podle státního zástupce povinně písemné i ústní „reporty“ o činnosti úřadu.
Dokonce ani nemuseli chodit daleko, protože firma, v níž oba podnikatelé figurovali, měla sídlo v 5. patře stejné budovy v Ústí nad Labem, do které se nastěhoval ROP. A do tohoto patra tedy Vráblík s Kušnierzem chodili na tzv. slyšení.

Oba jmenovaní šéfové ROP byli pro celou skupinu stěžejní, protože právě je podnikatelé instruovali a fakticky řídili jejich činnost týkající se rozdělování evropských dotací. A aby si udrželi jejich loajalitu, podle Minxe jim finančně pomáhali.

Například Petr Kušnierz se koncem roku 2013 poptával na „výpomoc“ z řad obžalovaných podnikatelů s tím, že řadě lidí „vydělal hodně peněz“, a je prý tedy záhodno, aby skupina jednala v jeho prospěch. Už jen proto, že mu policie v té době nabízela institut spolupracujícího obviněného, pokud bude mluvit. Jeho žádost padla na úrodnou půdu.

Zaplatili za něj trest

Následně totiž podle obžaloby přijal od podnikatele Daniela Ježka přes svého obhájce a nyní rovněž obžalovaného advokáta Aleše Dostála úplatek 750 tisíc korun.

Ten měl sloužit na úhradu soudem uloženého peněžitého trestu, aby Kušnierz nemusel zůstat déle ve vězení, kde už si odpykával trest pět let za korupci a zneužití pravomoci v souvislosti s rozdělováním dřívějších dotací ROP.
Peníze prý přinesl v lednu 2014 advokát Dostál tehdejšímu tchánovi a tchyni Kušnierze k nim domů v tašce. Finance podle žalobce zařídil podnikatel Ježek. Tím si měli obvinění zajistit úředníkovu loajalitu a především mlčenlivost, tedy aby odmítl spolupráci s policií.

„Nezachování konspiračních pravidel nebo neloajální cho­vání by mohlo vést k prozrazení činnosti skupiny, jejímu rozkrytí a posléze vyústit i v trestní řízení. Z těchto důvodů se někteří členové organizované zločinecké skupiny snažili svou pokračující činností zajistit si loajalitu osob, které se na její činnosti aktivně podílely,“ vysvětluje Minx v obžalobě, proč Kušnierz požadované peníze hlavních organizátorů dostal.

Jeho zaplacené mlčení však nakonec netrvalo dlouho. Už v listopadu 2014 se dostal Kušnierz ven z vězení na podmínku, od druhé poloviny roku 2015 začal spolupracovat s policií a rozkrývat machinace s dotacemi v ROP Severozápad. V obžalobě je nyní uveden jako spolupracující obviněný.

Úplatek na odměnách a odstupném

Úplatek v celkové výši 900 tisíc korun si podle žalobce vysloužil i Kušnierzův předchůdce ve funkci šéfa ROP Vráblík, a to rovněž za loajalitu a mlčenlivost. Tentokrát nešlo o peníze v tašce, ale dostal je formou mimořádných odměn (400 tisíc korun), na které neměl nárok, a jako odstupné (500 tisíc) za to, že byla jeho pracovní pozice účelově zrušena. Úplatkem si obžalovaní chtěli u Vráblíka zajistit, že po odchodu z úřadu „nebude do budoucna jednat v neprospěch organizované zločinecké skupiny a nebude jí škodit“.

Peníze tak byly podle mínění Minxe „náplastí“ za to, že Vráblík musel odejít z vedení ROP.

Finance přitom dostal přímo ze samotného úřadu a od svého nástupce Kušnierze.
Výši částky si podle obžaloby Vráblík sám vypočetl, respektive původně si prý řekl o jeden milion korun. Odejít musel proto, že prý nedokázal zajistit úplné proplacení skupinou požadovaných nákladů na projektové žádosti u šesti zájmových projektů ve výši 30 milionů korun.

„Bylo to vnímáno tak, že Petr Vráblík nejedná ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ napsal v textu Minx.

Do funkce po Vráblíkovi se tak údajně na základě účelově zmanipulovaného výběrového řízení dostal právě Kušnierz. O jeho jmenování se přitom podle žalobce postaral sám Vráblík spolu se šéfem regionální rady a někdejším hejtmanem Jiřím Šulcem. A nový ředitel ROP následně nechal Vráblíkovi zmíněné peníze vyplatit.

Vykoupil se kaucí

„Kušnierz takto jednal na základě rozhodnutí a příkazu vůdčích osobností organizované zločinecké skupiny Daniela Ježka a Alexandra Nováka,“ má jasno žalobce.
Ježek jako jediný po zatčení většiny obžalovaných v prosinci 2016 skončil ve vazbě, odkud se vykoupil kaucí ve výši 15,8 milionu korun v září 2017.
„Byly činěny kroky k zajištění úspěšného pokračování trestné činnosti za zachování potřebné úrovně konspirace a zachování loajality členů skupiny a po jejím dokonání úsilí na udržení loajality těch členů skupiny, u nichž se projevovaly náznaky neloajality a hrozící dekonspirace, poskytování členům neoprávněná finanční plnění jako výpomoc,“ popsal Minx důvody toho, proč podnikatelé úředníky podpláceli.

Dělení dotací 66 ku 34

Obžalovaní podle něj jednali ve vzájemné shodě a koordinaci „sofistikovaně, hierarchicky, dlouhodobě a z pozice vědomí vlastní síly“.
Zájmové projekty, které měly získat dotace, a následně vyplacené finance úředníci z Ústeckého i Karlovarského kraje dělili na 66 a 34 procent ve prospěch prvně jmenovaného, a to na základě dokonce sepsané písemné „Dohody z 2007“.
Policie skupinu stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku, za přijetí úplatku a podplácení.

Některým aktérům kauzy za to hrozí až třináct let vězení.

zdroj:novinky.cz


KVListy_fotokoláž

Fair play? Kdepak!

Zlomený Kušnierz proto vyšetřovatelům prozradil, které konkrétní projekty byly zmanipulované a k nim připojil i jména politiků, kteří se na jejich ovlivňování měli podílet. A mezi ně  údajně patří právě Josef Novotný s Jaroslavem Borkou, ale také bývalý šéf karlovarské krajské organizace ČSSD a starosta Chebu  Petr Navrátil či další  bývalí vlivní členové ČSSD a Výboru regionální rady Tomáš Hybner a Jakub Pánik. Podle Kusnierze prý Novotný zařídil dotaci na opravu integrované střední školy v Sokolově, jejímž byl dříve ředitelem. Celkově stála oprava této školy 315 milionů korun a patřila k nejvyšším částkám, které dotační úřad ROP Severozápad proplatil. Kušnierz se dokonce přiznal, že již od počátku věděl, že peníze nezískala škola férově.

číst dál…

Stalo se…

[huge_it_video_player id=“58″]

zdroj:TVNova

 

By redakce

Related Post