25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Případ Koudy a Kušnierze se spojí s velkou kauzou ROP Severozápad

REKLAMA

Ústecký krajský soud vrátil věc bývalého náměstka hejtmana Pavla Koudy a bývalého ředitele úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petra Kušnierze v případu ROP Severozápad státnímu zástupci. Obžaloba se týkala machinací s dotacemi EU v Ústeckém a Karlovarském kraji. Proti oběma mužů bylo zahájeno trestní stíhání v jiné věci.

„Po sedmi letech jsme na začátku, věc je vrácena do přípravného řízení. Já mohu jen říci, že jsem nevinen a budu bojovat dál všemi zákonnými prostředky jako doposud,“ řekl Kouda, který žádal, aby jeho věc byla vyčleněna k samostatnému projednávání. S tím soud ale nesouhlasil a naopak vyhověl návrhu státního zástupce. Usnesení je pravomocné, Kušnierz se k němu nijak nevyjádřil.

Policie v prosinci 2016 obvinila více než dvě desítky lidí z poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení. Vrchní státní zastupitelství v případu ještě nepodalo obžalobu.

Případ je podle soudce extrémně složitý. „Nemám za to, že by docházelo ze strany soudu nebo orgánů činných v trestním řízení k nějakým výrazným průtahům. Složitost věci demonstruje i to, že jen na Nejvyšším soudu ČR byla přes rok,“ řekl soudce Jiří Blažek.

Na Karlovarsku jsou v největší míře na lavicích obžalovaných bývalí politici z ČSSD. Mnoho členů ČSSD politiku v té době opustilo a někteří tuto kauzu označují jako definitivní ztrátu důvěry, totální selhání a napojení na kmotrovské struktury a kriminální prostředí. Mnoho slušných členů ČSSD v Karlovarském kraji ukončilo svou politickou kariéru a stalo ve voliči jiných politických stran, ale struktury napojených politiků na některé obžalované dodnes existují.

Z Karlovarských politiků, kteří v té době působili ve veřejných funkcích jsou obžalováni karlovarští Jarolav Borka (KSČM), Tomáš Hybner (ČSSD), sokolovští, Josef Novotný (ČSSD), Miroslav Čermák (ČSSD) a chebští, Petr Navrátil (ČSSD), Jakub Pánik (ČSSD). Média dříve informovala o dalších kmotrech nejen na Karlovarsku (mapa vlivných)

Kauza se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Obžalováno je 27 politiků, podnikatelů a úředníků, kteří podle státního zástupce zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.