30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Odvolání ředitelky visí na vlásku, kauza vrcholí

Karlovarské listy

REKLAMA

Vyostřená situace na Základní škole J. A. Komenského v Karlových Varech nabírá na obrátkách. Přes víkend si musí ředitelka školy Preňková vše rozmyslet a sdělit  primátorovi Kulhánkovi (KOA), jak zajistí fungování školy v případě, že jednadvacet členů pedagogického sboru vstoupí do stávky.

Jsme svázáni školským zákonem, ten popisuje šest variant, které musí být splněny, aby zřizovatel mohl odvolat ředitele školy. Vyjádření nesouhlasu s vedením školy, není  důvod k odvolání, uvedl alibisticky primátor Kulhánek.

Stále však  platí, že jsou učitelé ve stávkové pohotovosti, za kterou  podle nich může i liknavost náměstka Klsáka(KOA) při řešení této kauzy. Učitelé trvají na odvolání paní ředitelky a vypsání nového výběrového řízení i za cenu ztráty svého zaměstnání.

A co náměstek Klsák, který má školství v gesci? Vzhledem ke skutečnosti, že se primátor angažuje v poslední době velmi aktivně přímo náměstkovo agendě, je zřejmé, že asi Klsák celou věc rozhodně úspěšně nezvládá. Už jen to, že celá věc se táhne neuvěřitelných šest měsíců nesvědčí o Klsákovo schopnostech problém zdárně vyřešit.

Klsák přitom ale nechybí téměř na jediné akci, kde se aktivně prezentuje a rozdává úsměvy na všechny strany, to mu jistě zabírá mnoho času a na školu již potřebný čas asi nezbývá. Možná i proto do školy jezdí pravidelně úředníci města, kteří suplují účast za zřizovatele a dozorují drhnoucí a stále se zhoršující chod školy. V tomto případě asi bohužel neplatí to známé přísloví: ,, Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“

Jediným požadavkem bojujících učitelů je odvolání ředitelky. Nejvíce se jim nelíbí nedůvodné odvolání v pořadí  již šesté, nyní již bývalé zástupkyně školy Světlany Klečkové, dále i to že ředitelka pedagogy nedostatečně informuje o chodu školy. I obrovská fluktuace pedagogů nemá v Karlových Varech obdoby, za svého ředitelování  Preňková přišla o více než padesát pedagogů, kteří z různých důvodů odešli, často prý byli ale odejití právě pro neshody s ředitelkou.

Preňková i přes to celou věc vidí tak, že učitelé chtějí ohrozit fungování školy a berou si žáky jako rukojmí, ale je to jejich rozhodnutí a  udělá prý vše pro to, aby byl chod školy zajištěn do konce roku. Krizový plán má předložit zřizovateli.  Trochu si ale Preňková odporuje, protože je konec školního roku a to svědčí spíš ve prospěch pedagogů, kteří stávkují až na konci školního roku a tak Preňkové moc její příběh o dětských rukojmích nevychází.

Celou kauzou se začínají zabývat i další zastupitelé, ti se zatím ke Klsákovo liknavosti moc nevyjadřovat nechtějí. Víme, že i někteří radní jsou již s učiteli v kontaktu.

Autor: František Buk
Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.