Piráti podali trestní oznámení kvůli vyplácení dotací Agrofertu

REKLAMA

Piráti podali trestní oznámení kvůli tomu, že české úřady dál vyplácejí dotace holdingu Agrofert i přes podezření, že je premiér Andrej Babiš (ANO), který holding vložil do svěřenských fondů, ve střetu zájmů.

Podle Pirátů tak existuje důvodné podezření, že dochází mimo jiné k aktivnímu ovlivňování dotační politiky, čímž mohlo dojít například k porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby nebo spáchání dotačního podvodu. Případem se již zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu NCOZ.

„Jde zjevně o systémovou korupci, která se projevuje převzetím státu pro osobní výhody pana premiéra Babiše, který by měl sledovat zájem České republiky, a nikoliv koncernu Agrofert. Jestliže v současné situaci opět nějaká osoba přidělí zakázku či dotaci společnostem z koncernu Agrofert, tak musí počítat s vysokým rizikem trestního postihu,” uvedl pro seznamzpravy.cz senátor zvolený za Piráty Lukáš Wagenknecht, který je jedním z iniciátorů.

zdroj:seznamzpravy.cz


V Karlovarském kraji jsou Piráti s hnutím ANO v koalici více než tři roky společného hospodaření. Za tu dobu především pod vedením současných, či bývalých politiků z ODS, kteří na kraji společně vládnou v různých politických stranách Piráti koaličně aktivně spolupracují.

V souvislosti na podané trestní oznámení Piráty na Agrofert  jsme položili několik otázek Josefovi Janů, radnímu Karlovarského kraje za Piráty.

“Předesílám, že se jedná o mé osobní názory, ale předpokládám, že Vám jde o rychlou reakci. A dovoluji si upozornit, že obsah této e-mailové komunikace budu archivovat a publikovat na oficiálních úložištích Pirátské strany, uvedl Josef Janů.


Bude mít trestní oznámení na Agrofert dopad na koalici v Karlovarském kraji?

Vzhledem k faktu, že mi není známa přímá vazba mezi členy rady Karlovarského kraje a firmou Agrofert, tak v tuto chvíli přímý dopad nepředpokládám.

Co si o trestním podání myslíte Vy?

Pokud existuje podezření, tak navazujícím krokem je daný stav vysvětlit, nebo řešit. Žijeme ve společnosti, jenž respektuje právo a má zcela jasně definovaný postup pro řešení takovýchto situací.

Jak se vypořádáváte s tím, že na Kraji jste v koalici s hnutím ANO a v Karlových Varech v opozici?

Zcela respektujeme výsledky voleb a následných koaličních jednání. V koalici i opozici se snažíme být respektovaným partnerem ostatním politickým subjektům a  odvádět dobrou práci, odpovídající stávajícím možnostem.


Děkujeme za rychlé odpovědi.


připravujeme

Většina hloupých dá moc chytrým, ti z nich pak udělají chudé.