20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Politici chtějí zadlužit občany města půl miliardou

REKLAMA

Peníze neprojíme, jsou určeny na investiční akce,“ tvrdí karlovarští radní.

Na korona virózu, která je tématem posledních několika měsíců se dá svést snad vše možné i nemožné. To, co předvádí politici v Karlových Varech rozhodně na utahování opasků nevypadá. Naopak, chystají občanům obří dluhy. Ale před volbami slibovali pravý opak toho, co dnes dělají.

Půjčka ve výši půl miliardy korun by měla Karlovým Varům pomoci odvrátit stagnaci města. Kvůli koronavirové pandemii nyní čelí městský rozpočet dvacetiprocentnímu propadu financí v miliardovém městském rozpočtu.

„Co je nevýhodné pro město, může být výhodné pro kamarády“

O tom, že by politici začali vypovídat přežité smlouvy z minulých dob, které vysávají městský rozpočet dlouhé roky ale nikdo nemluví. A, že za vlád ODS se mandatorní výdaje množily jako houby po dešti a hlavně trvají do dnes.

Co politici způsobí?

  • zadluží město minimálně na dalších sedm let
  • sníží městu manévrovací možnosti pro čerpání národních i evropských prostředků
  • dluhová služba dramaticky zatíží budoucí roky rozvoj a investice města
  • investiční akce budou mít z větší části nulovou návratnost, takže multiplikační efekt neleze očekávat
  • ještě více se sníží životní úroveň obyvatelstva s nejnižšími průměrnými mzdami v ČR

Ve skutečnosti po velkolepé předvolební kritice hnutí ANO, které kritizovalo osmileté období vlády pod vedením hnutí KOA, by se dalo očekávat heslo, že současní politici budou řídit město jako firmu a utahovat opasky a dobře hospodařit. Ale to se nechystá.

Zadlužování ve výrobní sféře s návratností finančních prostředků je možné, ale v případě města, které nemá jiný zdroj příjmů, než výnosy z daní, protože zlojedi rozprodali v privatizacích vše, co městu generovalo zisk, je asi ten nejhorší krok Babišova politiků v novodobé historii města.

Poslední velké zadlužení za vlád ODS a ČSSD za stavbu KV Arény město splácí dodnes. ODS a ČSSD už byly postupně občany odstaveny od korýtek, které nejenom, že vyjedly, ale braly i na dluh. Současní politici nejen, že ze svých slibů nesplní asi nic, ale navíc z půjček vytvoří past pro budoucí roky a otevřou spirálu dluhů na řadu let. Zadlužení veřejných rozpočtů je výhodné jen pro jejich věřitele, pro občany ani omylem.

Historie se opakuje. Společným jmenovatelem je opět stará známá ODS, tentokrát v koalici s hnutím ANO a KARLOVARÁCI. Od lidí, kteří se považují za reprezentaci společnosti by se očekávalo, že své zkušenosti plně zúročí a město bude jako firma pod vedením odborníků konečně prosperovat. Ale to by nejspíš jen předvolební slib.

I kraj historicky  zadlužila opět ODS, rovněž půl miliardou. Tento dluh splácela jedno volební období i KSČM, která již v krajských volbách jednou zvítězila.

Kteří politici připravují zadlužení občanů Karlových Varů?

V minulosti v Československu vedli komunisté lidi k povinné práci a udržovali zemi v nesvobodě, totalitě a prosperitě. Bez dluhů celých 40 let socialistický systém trval a jako totalitní padl  v roce 1989 do rukou zlojedů, kteří za pouhých 30 let. nejen, že vše co fungovalo rozprodali, ale ještě zadlužili všechny občany naší země 1,7 biliónem dluhů. A dál v zadlužování pokračují i přes to, že slibovali pravý opak.

LP 2020. 


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.