25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Politik v osobním úpadku krizovým manažerem

REKLAMA
foto koláž / facebook hnutí ANO

Neprosperující Alžbětiny lázně řídí dál politik, který neuřídil ani své vlastní finance.

Asi jen v Karlových Varech je možné, že politik v dluzích se stane bez výběrového řízení krizovým manažerem.

Protože jako politik neprošel transparentním výběrovým řízením, není známa ani jeho koncepce jak oddlužit městskou firmu, ale spíš se rýsuje plán,  jak oddluží sám sebe za městské peníze.

Nebo je za vším něco jiné…, zákulisní politické dohody, či snad čeká občany další překvapení…?

Karlovarští radní na post předsedy představenstva Alžbětiných lázní jmenovali stranického kolegu, zastupitele Václava Benedikta (ANO), a to loni v listopadu. Ten ale pomlčel o tom, že je v osobním úpadku s dluhy na krku. Jako odměnu nevýkonnému předsedovi představenstva dali politici 5 tisíc měsíčně.

Alžbětiny lázně mají dlouhá léta výkonnou manažerku, která za vedení společnosti také odpovídá a pobírá téměř 80 tisíc měsíčně, takže s odvody přijde jediný člověk (manažer) město, ročně na 1,2 milionu. Jen za osm let tato manažerka pod Kulhánkovo vedením a pravidelnými ročními ztrátami přivedla společnost do současného stavu, kde zmizelo několik desítek miliónů, a to ještě chybí utracené další milióny na Kulhánkův koncesní dialog, který se snažil za každou cenu jako primátor protlačit a připravit tak město budoucím zadlužením o další stovky miliónů korun. Mimo jiné na dalších pozicích v Alžbětiných lázních berou platy z veřejných peněz další odborníci, náměstek obchodu a marketingu a ekonom společnosti.

Protože zastupitel Benedikt požadoval za svou údajně odbornou práci větší částku, radní opět rozhodovali o navýšení jeho odměny. Ale to už magistrátní tamtamy věděly, že Benedikt je v osobním bankrotu a má zákonnou povinnost toto prokazatelně oznámit valné hromadě, která se zodpovídá majitelům Alžbětiných lázní (občanům města Karlovy Vary).

Politik musel radním všechno o svých majetkových poměrech na jednání valné hromady sdělit.

A tak se všechno provalilo.

Tentokrát se již v zápisu valné hromady objevilo konečně  to, že Benedikt je zatížen rozhodnutím soudu, a to zavdalo politikům další nemilou povinnost.

Museli krom navýšení odměny pro nedoceněného spolu-straníka rozhodnout o tom, zdali si ho s osobními dluhy ponechají ve vysoké funkci předsedy představenstva Alžbětiných lázní a rozhodnou o tom, zda je vhodným krizovým manažerem městské společnosti se základním kapitálem 134,5 milionu, s rozpočtem 30 milionů a současnou roční ztrátou kolem pěti milionů korun. Podle jakých kritérií politici rozhodovali, vědí jen oni sami, protože neudělali na krizového manažera výběrové řízení, takže hlavní kvalifikací byla nejspíš jen stranická knížka.

To se v Karlových Varech ještě nestalo.

Karlovarští radní svého zadluženého koaličního kolegu nejen, že ve funkci potvrdili, ale navíc ho jmenovali bez výběrového řízení krizovým manažerem a zvýšili mu odměnu o 25 tisíc měsíčně.

Zadlužený zastupitel Benedikt (ANO) sám ale jakoukoliv kritiku odmítá.

„Nic jsem nikdy nezatajil, projednání návazného není zákonem časově omezeno a ve všem podléhám rozhodnutí rady města v působnosti valné hromady. Žádné osobní záležitosti nejsou u mé osoby v rozporu s výkonem činností, kterým se věnuji. Uvádění těchto ‚souvislostí‘ je jen politikařením a nepřináší to žádné relevantní informace,“ uvedl pro Deník.cz.


Nyní je ztráta v městské společnosti okolo pěti miliónu za rok, a ta se nejspíš o dalších téměř 300 tisíc zvýší, protože vroste o navýšený plat zadluženého politika. Na to asi rozpočtu nebylo počítáno.

Pokud nastoupí do firmy kvalitní krizový manažer, měl by nejspíš hledat, kde ušetřit, jak firmu zachránit od úpadku a začít pěkně od shora – od manažerů, kteří podnik doposud přiváděli každoročně na buben, ale ne si po půl roce jen vyprosit sám pro sebe další veřejné peníze a nutit politiky dělat další neefektivní rozpočtová opatření a socialisticky prohlubovat díru v rozkulhaných městských financích a společnostech.


Opozice prostřednictvím zastupitele Petra Kulhánka (KOA) postup radních kritizuje. Podle posledních informací si ke všemu řeknou své i Piráti, jejichž výraznou osobností je zastupitel Jindřich Čermák, ten neúnavně prezentuje i poklesky koalice veřejně na zastupitelstvu města, které bude v září. Politicky navolený krizový manažer Benedikt je mimochodem také zastupitel a člen hnutí ANO 2011.

Zastupitel Kulhánek je ale nejspíš tím prvním, který za posledních osm let zprvu řídil společnost a nastavil veškeré procesy, které mohou být příčinou dalšího zmaru a složité situace včetně zmiňovaného koncesního dialogu, který měl dokonce zadlužit město stovkami miliónů na desítky let.  

Smutný příběh zadluženého zastupitele se  jeví více jako připravený politický handl. Nyní se musí už jen dodržet zoufalá politická dohoda, než racionální, účelné, efektivní a hospodárné řízení věcí veřejného zájmu ve prospěch občanů. Hnutí ANO 2011 před volbami 2018 slibovalo občanům, jak by se očekávalo, jen to nejlepší. Nikoho by ani nenapadlo, že městskou firmu bude řídit zadlužený politik v osobním úpadku s neznámou manažerskou historií.

Sliby před volbami a realita jsou dnes zcela odlišné, spíš opět vítězí osobní zájmy politiků. 

Jindy velmi výřečný zastupitel Benedikt z hnutí ANO 2011 se ani neobtěžoval zodpovědět otázky, na které by zcela jistě mnoho občanů a Benediktovo voličů rádo znalo odpovědi. 

Nebo snad politik Benedikt svým voličům jako zadlužený vše uváděl, když si v předvolební kampani říkal o jejich hlasy, aby bylo líp? 

  1. Jako zastupitel města jste pro prodej Alžbětiných lázní, nebo pro zachování v současném modelu?
  2. Kolik činí Vaše měsíční odměna za krizového manažera?
  3. Jaké máte zkušenosti s krizovým řízením podniku?
  4. Kolik podniků jste jako krizový manažer řídil a s jakými výsledky?
  5. Jaká opatření jste jako krizový manažer v Alžbětiných lázních učinil?
  6. Máte připravenu koncepci krizového řízení společnosti Alžbětiny lázně, a.s. a jakou?
  7. Z jakého důvodu jste v osobním bankrotu?
  8. Co je z pohledu Vaší profese pro Alžbětiny lázně na prvním místě?

Možná se najde odvážlivec, který se krizového manažera a politika Benedikta zeptá na zastupitelstvu města.


 

*) připravujeme

  • Co je za celou kauzou, kdo je krizový manažer, co se děje v hnutí ANO, blíže o osobním bankrotu…
  • Kulhánkův podíl na zmaru posledních městských lázní 

Otevřený pakt proti Babišovo hnutí ANO 2011

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.