Primátor musí odpovídat otázky voličům k místnímu referendu

REKLAMA

První referendum v historii města  kvůli  investičnímu směřování  Vřídelní kolonády se bude v Karlových Varech konat 12. a 13. ledna,. Referendum proběhne souběžně s volbou prezidenta republiky.
Občané, voliči budou v lidovém hlasování rozhodovat o otázce, zda jsou pro nahrazení stávající železobetonové kolonády z roku 1975 litinovou replikou architektů Fellnera a Helmera a o ukončení oprav současné Vřídelní kolonády.

“Karlovarská novinářka si speciálně pro primátora Kulhánka (KOA) připravila své vlastní otázky:

  1. Kolik lidí se musí vyslovit pro, aby referendum bylo platné?
  2. Zabrání případný souhlas v referendu mezinárodní architektonické soutěži, kterou prosazují odborníci a přípravou se bude zabývat i kancelář hlavního architekta města, což požadovali a odsouhlasili zastupitelé na svém posledním zasedání?
  3. Kolik by replika kolonády stála, už město vyčíslilo náklady?
  4. Existují plány na stavbu repliky Vřídelní kolonády?
  5. Už jste pátrali po případném zhotoviteli? Z čeho by repliku Vřídelní kolonády vyrobil?
  6. Nemůže stavba repliky ohrozit karlovarské léčivé prameny?
  7. Už jste pátrali po případném zhotoviteli? Z čeho by repliku Vřídelní kolonády vyrobil?
  8. Nemůže stavba repliky ohrozit karlovarské léčivé prameny?”

Zajímavé na otázkách není vcelku nic, krom toho, že polovina z nich se zdá být šita jako na míru právě primátorovi, který se zdá být spíše odpůrcem otázky, jež má být v referendu všemi občany rozhodnuta už jen proto, že inicioval její nehlasovatelné znění, které soud odmítl a potvrdil původní znění jako správné.
Je veliká škoda, že nedostali možnost se k otázkám zkušené redaktorky vyjádřit právě iniciátoři referenda. O tendenčnosti a vyváženosti článku by se dalo bohužel  asi s úspěchem pochybovat.

Mnoho dalších otázek je směrováno přímo do gesce prvního náměstka  Čestmíra Bruštíka (Volní), který má na starosti právě investice a také Správu léčivých zdrojů a kolonád, ale toho se nikdo na nic v článku neptá. Soudě podle odpovědí, názory náměstka Bruštíka přímo z jeho gesce zkušenou redaktorku asi  vůbec nezajímaly.

Slova primátora  Kulhánka jsou zákon:

Odborný a nezpolitizovaný názor by mohl sdělit nerozhodnutým voličům zkušený ředitel Správy léčivých zdrojů a kolonád  Ing. Trnka. Dalšími odborníky jsou nepochybně zkušení úředníci Odboru rozvoje a investic Magistrátu města, kteří mají za sebou mnoho povedených staveb.  Mohl být dotázán i místně příslušný Stavební úřad, ale odborníci asi otázky nedostali.

“Tak znovu a znovu musel odpovídat jediný povolaný k těm objektivním otázkám.”

Iniciátoři referenda poukazují na to, že soud uvedl i to, že v referendu se jedná o téma které by mohla komentovat odborná a nezávislá veřejnost, což politik Kulhánek asi jako ekonom není.

Faktem je, že politik Petr Kulhánek jako bývalý novinář je v mediích citován prakticky soustavně. V tomto případě i na úkor svých koaličních partnerů. Skoro by se zdálo, že si vše organizoval se svými důvěrnými přáteli a tiskovými mluvčími Janem Kopálem a Helenou Kyselou, kteří se věnují Kulhánkovo PR na sto procent i v dobách jeho častých  zahraničních cest, kdy vychází články s primátorovými citáty jak ne běžícím pásu i když je daleko v cizině. Ale v době internetu je možné i to, že primátor píše desítky citátů prakticky kdekoli.

Jeden z iniciátorů referenda Ing. Ota Řezanka vnímá vměšování se politiků, jako snahu o maření referenda.

“Krom primátora Kulhánka jako by jiní politici, ani odborníci v Karlových Varech snad vůbec ani nebyli.”

ČÍST JINDE: