Nová koalice na kraji má jen těsnou většinu

REKLAMA

Koalice domluvená v Karlovarském kraji mezi vítězným hnutím ANO včele s bývalou členkou ODS Vildumetzovou a čtyřmi partnery stále nemá zveřejněných čtyřiadvacet hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Dokument stále nepodepsal chebský člen ODS Tomáš Linda.

Tomáš Linda se k podpisu koaliční smlouvy zatím nechtěl nevyjádřit. Před několika dny ale řekl, že koalice postavená na nejtěsnější možné většině není pro budoucí rozvoj kraje a pracovní atmosféru pro prosazování oněch priorit nejšťastnější. To ale ještě nebyla součástí dohody přeběhlík Bradáč z SPO, který koalici posílil svým útěkem s předvolebního uskupení.

Podle bývalé členky ODS Vildumetzové (dnes hnutí ANO) se i přes chybějí podpis Tomáše Lindy na koaličním projektu nic nemění. Podporuje jej prý 23 zastupitelů a nějací další neznámí náhradníci.

„Dříve se vyjádřil, že bude respektovat konečné stanovisko ODS, jeho chování proto nerozumím. Je však nesporné, že řada subjektů nemá zájem na změně ve vedení kraje a je zjevně ochotná i za cenu přeběhlictví udělat pro zachování starých pořádků cokoliv,“ uvedla přeběhlice z ODS do hnutí ANO lídryně Vildumetzová.

ODS slíbila čtyři podpisy a případné problémy jsou záležitostí ODS. „Podepsali jsme smlouvu, v níž se zavazují, že dodají své čtyři zastupitele,“ uvedl lídr Pirátů. Dodání čtyř kusů za ODS vyznělo spíš jako obchodování na trhu s koňmi.

Do koalice s hnutím ANO nechtěl vstoupit ani Jiří Brdlík. Po dlouhém telefonátu s předsedou ODS Petrem Fialou ale dohodu nakonec podepsal.