13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Případ členství STB neskončil

kvl

REKLAMA

Žádný soud neřekl, že jsem byl estébák. (…) Třikrát jsem vyhrál soud.

Taková prohlášení jely rotačky medií Andreje Babiše na plné obrátky, ale pravda zůstává stále zahalena.

Stejně tak, jako před časem proletěla Českou zemí zpráva, že Andrej Babiš třikrát vyhrál soud, že není „Stébák, je ticho o následující zprávě.

Andrej Babiš uvádí částečnou pravdu, proto je výrok hodnocen jako zavádějící. Babiš opravdu třikrát vyhrál spor se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o to, zda jej oprávněně vedou ve spisech StB. Ústavní soud však případ vrátil krajskému soudu s tím, že ÚPN neodpovídá za obsah spisů. Tam Babiš nakonec prohrál a jedná se zároveň o poslední rozhodnutí. Soud totiž vyslovil, že ÚPN není osoba zodpovědná za obsah svazků, pro tento nárok měl tedy žalovat někoho jiného. Zavádějící je výrok i proto, že soud v případě jeho žaloby ani nemohl říci, zda byl nebo nebyl estébák – otázkou bylo, zda jej ÚPN vede ve svazcích oprávněně, či nikoli.

Poté, co Okresní soud pro Bratislavu I dal Babišovi zapravdu, ÚPN se odvolal, ale rozsudek potvrdil krajský i Nejvyšší soud. Zvrat způsobil Ústavní soud (ÚS), který celý případ vrátil na začátek. Podle něj ÚPN neodpovídá za obsah vedených spisů. Odmítl také výpovědi bývalých agentů StB, kteří svědčili ve prospěch Babiše. Jeho rozhodnutí následoval Krajský soud, kterému se spor vrátil. Babiš tedy zůstal dále vedený jako agent a zároveň podal dovolání na Nejvyšší soud Slovenské republiky. zdroj:demagog.cz


Babiš definitívne prehral súd, ÚPN ho eviduje vo zväzkoch ŠTB oprávnene

 

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.