22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Promarnil Kulhánek nabídku miliardové investice?

Přešlapů bývalého kolegy novináře, které média zametla pod koberec je mnoho včetně trestních oznámení, o kterých se také moc nepsalo. Nyní se zdá, že krátkozraká politická záliba v utrácení veřejných peněz do měkkých projektů, vyhání další a další lidi z Karlovarského kraje i s rodinami  za vzděláním i za prací. O konkrétních příkladech nahlas hovoří krajská opozice.
REKLAMA

Přešlapů bývalého kolegy novináře a politika Kulhánka, které média zametla pod koberec je mnoho včetně trestních oznámení, o kterých se také moc nepsalo.

Nyní se zdá, že krátkozraká politická záliba v utrácení veřejných peněz do měkkých projektů, vyhání další a další lidi z Karlovarského kraje i s rodinami  za vzděláním i za prací. O konkrétních příkladech nahlas hovoří krajská opozice.


Hejtman Karlovarského kraje promarnil nabídku miliardové investice, která měla přinést nespočet pracovních míst a stabilitu regionu

(Karlovy Vary, 30.8. 2021) – Neskutečné, neuvěřitelné a bohužel také nevratné. Takové je rozhodnutí hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka a některých jeho radních, kteří nepodpořili projekt na výrobu baterií pro elektromobily. Gigafactory se přitom mohla budovat na území Karlovarského kraje, což již bylo přislíbeno dotčenými ministry.

„Vše bylo předběžné připraveno, domluveno a dojednáno. Vláda nám chtěla pomoci, ale očekávala, že v rámci Fondu spravedlivé transformace budou projekty na výrobu baterií schváleny, a že je vedení kraje bude považovat za svoji prioritu, neboť to je jedno z odvětví, které má obrovskou budoucnost,“ říká poslankyně Parlamentu ČR a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová, která v minulosti tuto investici předjednala.

Poslankyně bohužel musela v minulých dnech sledovat, jak vláda rozhodla, že místo v Karlovarském kraji bude obří projekt na výrobu baterií přesunut do Ústeckého kraje, kde boj nevzdali a projekty na výrobu autobaterií podpořili.
„Proces transformace regionu v Karlovarském kraji kritizujeme dlouhodobě. Poukazujeme na jeho neprůhlednost, na absolutně špatně zvolené strategické projekty i na fakt, že nebyly vybrány žádné projekty s takzvanou produktivní investicí. Bohužel nás nikdo neposlouchá a vedení kraje si jede svoji linii, která je plná vizí, nadějí, snů, ale nic hmatatelného a konkrétního nenabízí a vše je jen někde v oblacích,“
pokračuje dále poslankyně, která si myslí, že se v případě Gigafactory jedná o naprosto neomluvitelný přešlap, který se bohužel negativně zapíše do životů všech obyvatel Karlovarského kraje, protože podobná šance na miliardový strategický projekt nabízející stovky a možná i tisíce pracovních míst navázaných na další oblasti se už opakovat nebude.
Slova poslankyně potvrzuje i předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek, která právě projekty směřující k výrobě autobaterií podala a očekávala od vedení Karlovarského kraje jejich schválení a podporu. „Sokolovská uhelná věnovala nemalou pozornost přípravě projektu Gigafactory, v podstatě celého bateriového řetězce. Viděla v tomto jeden ze zásadních strategických projektů pro transformaci regionu a pro zásadní změny s pozitivními dopady na celý Karlovarský kraj. Nelze zastřít zklamání z toho, že tento projekt nezískal regionální podporu na rozdíl od regionální podpory, které se dostalo obdobnému projektu v Ústeckém kraji,“ uvedl Pavel Tomek.
zdroj: opoziční klub hnutí ANO

Mezi 11 vybraných strategických projektů zařadil Karlovarský kraj i záměr pro územní přípravu realizace projektu, jakým je provoz zaměřený na výrobu baterií pro elektromobily. Jedná se o záměr společnosti Sokolovská uhelná a týká se lokalit Staré Sedlo, Přátelství, Silvestr a Podkrušnohorská výsypka. A právě lokalita Staré Sedlo bude připravena pro vstup strategického investora typu „gigafactory“ (název podobné továrny na výrobu baterií automobilky Tesla). Ačkoliv nemůžeme jakkoli ovlivnit rozhodnutí hlavního investora společnosti ČEZ o umístění továrny, podmínky jsme proto to vytvořili maximální. A informace o odmítnutí projektu „gigafactory“ krajem, které na veřejnost ventiluje poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, jsou nejen nepravdivé, ale i zcela opačné, než jaká je skutečnost. Koneckonců i Ústecký kraj z Fondu pro spravedlivou transformaci nepodporuje víc než přípravu území, tedy žádné stavby ani žádné technologie. I nadále chceme být krajem příležitostí, kde je každý vítán.

zdroj:facebok petr Kulhánek


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.