Jeden za zakládajících členů ODS Červenka opět před soudem, nyní kvůli povolování větrných elektráren

REKLAMA

Podmínky a peněžité tresty, to je návrh státního zástupce Viktora Böhma, který  měli u soudu dostat aktéři aféry. Celá kauza se týká stavby větrných elektráren v bývalé obci Újezd na Ašsku. Obžalováni jsou za úplatek, protože na jeho základě jednali ve prospěch investora.

Před senátem Okresního soudu v Chebu stanuli ašský radní Jiří Červenka (ODS), bývalí úředníci ašské radnice Pavel Grisník, Karel Sviták a společnosti APB Plzeň a HUL-HO. Konečný rozsudek asi padne až v dubnu.

I úředníci čelí podezření, že ovlivnili stavební řízení ve prospěch investora. Za jejich korupční počínání měl radní Červenka dostat úplatek. Firma APB totiž dostala stavební povolení na šest samostatných větrníků. Čtyři z nich  postavila a místo zbývajících dvou se rozhodla vztyčit jen jeden, ale za to o dvacet metrů vyšší než ostatní.

Vedoucí odboru životního prostředí ašského městského úřadu Ivě Kubíčkové se ale počínání Červenky nelíbilo, odmítla dát stavbě vyšší elektrárny kladné stanovisko, opřené o posudek Agentury ochrany přírody a krajiny.

Ale firma už v mezidobí prý vyšší větrník zakoupila, a pokud by se jí nepodařilo úřednici přesvědčit, byl by jí k ničemu. Navíc  firma měla podle obžaloby podplatit radního Červenku, aby zajistil, že případ dostane na stůl jiný úředník, který zařídí aby vše hladce prošlo.

Vše měla zprostředkovat firma HUL-HO, která zajišťuje motokrosové závody a v níž tehdy Červenka působil. HUL-HO měla od společnosti APB inkasovat dva miliony korun formou pronájmu reklamní plochy.

Obhájci před soudem odmítli vinu obžalovaných. Celý případ je prý  výsledek chyb, které vzešly z odboru životního prostředí.

 

,,Další červená karta pro ODS, další chyby kolem poctivce a lidumila Červenky.”

Karlovarské listy fotokoláž – ,,kdo je kdo”