13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Seženou hoteliéři zpět propuštěné zaměstnance

REKLAMA

Karlovarské hotely v minulosti nouzi o klienty prakticky neměly. Počínaje východní klientelou a především bohatými zahraničními hosty se však ceny vyšplhaly tak vysoko, že mnohé Čechy z lázní úplně vypudily. Karlovarské ceny rozbouraly mnoha Čechům další plány se do Karlových Varů znovu vracet.

Po vlně pandemie už dochází veřejné zdroje na financování těch nejbohatších.

Paradoxů je v poslední době mnoho, včetně masivního propouštění zaměstnanců  hotelů v době pandemie.

Například Mezinárodní filmový festival, který  krátce naplní většinu ubytovacích kapacit, vyvolává poptávku po lidech, kteří nedávno dostaly padáka v době, které pro ně znamenala často jejich vlastní existenci. Ti šikovní mají práci už jinde a nechtějí se vracet do situace, kdy i přes mnoho dotací na záchranu jejich práce, byli nakonec stejně odejiti.

Sáhnou hluboko do vlastní kapsy se nikomu moc nechce, ale z cizího prý krev neteče, i když je to všechno na dluh.

Kdo se v červnu ubytoval v některém z hotelů či penzionů v regionu, mohl požádat o mimořádný dar Karlovarský kraj. Ale krajské milióny na podporu soukromých luxusní rezortů  se nemohou kutálet do nekonečna. Mnoho dlouholetých zaměstnanců, co se s nimi jejich bohatí zaměstnavatelé rozloučili, odešlo i mimo Karlovarský kraj a vracet se do nejistoty dvakrát nechtějí.

Karlovarský kraj jen za letošní červen hostům zpětně vyplatí více než dva miliony korun a další ubytovaní žádají další peníze, které činí až 50% z toho, co prošlo pokladnou ubytovacích kapacit včetně potvrzení za naspané minimálně tři noci.

Žádné jiné soukromé podnikání, ale takové dotování z peněz občanů Karlovarského kraje nedostává, možná i proto postupně odchází mnoho profesí za prací jinam a zpět se příliš do nejisté náruče hoteliérů nehrnou.

Stát už nejspíš do budoucna nebude donekonečna platit kompenzace soukromým hotelovým rezortům. A v případě další covidové vlny si budou muset majitelé luxusních hotelů poradit se svým dříve velmi výnosným podnikáním už sami, stejně jako všichni ti, kteří doposud nedostali buď vůbec nic, nebo jen minimum bez dalších adresných dotací. Ti museli buď úplně změnit své podnikání, nebo přežívají z úspor, pokud už nezkrachovali.

Mnozí hoteliéři aktuálně řeší, kdo na festivalový týden ke konci srpna uvaří a obslouží hosty, kdo jim ustele postele, nebo připraví snídani. Krátkodobá brigáda se příliš lákavě pro dříve propuštěné zaměstnance nejeví jako perspektiva, na kterou by po trpkých zkušenostech s nadšením čekali.
Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.