13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Podobají se snad Češi Švejkovi?

Ale legrace končí hlavně ve chvíli, kdy národ Čechů ostatní země přirovnávají právě ke Švejkům. Taková vizitka od nejbližších sousedů už tak dobrá není. Jaká část našich spoluobčanů se opravdu chová jako Josef Švejk? Jsou na to hrdí?
REKLAMA

Mnozí Češi s hrdostí říkají, že postava Josefa Švejka snad nejlépe vystihuje českou národní povahu. A jsou na to možná i hrdí. Ale legrace končí hlavně ve chvíli, kdy národ Čechů ostatní země přirovnávají právě ke Švejkům.

Taková vizitka od nejbližších sousedů už tak dobrá není. Jaká část našich spoluobčanů se opravdu chová jako Josef Švejk? Jsou na to hrdí? Možná tato literární postava opravdu většinu Čechů vystihuje. Nebo jsme národ sebevědomých lidí s vlastním nepatolízalským názorem. Musíme však přiznat, že Josef Švejk je jednoznačně záporná postava. Asi si to neuvědomoval ani soudruh Jaroslav Hašek, známý opilec a komunista, který Švejka přivedl na svět. Nebyla to vlastně jen výstraha pro všechny, kteří mají všech pět pohromadě?

Jaké jsou vlastně nejvýraznější znaky postavy Švejka?

Asi nikdo nezpochybní, že je to právě opilství a nekonečná schopnost okálet jakékoliv nařízení, pravidlo či zákon. Není ta povaha podobná i mnohým současné doby, kteří na úkor druhých, které oblbují s cynickým úsměvem na tváři plní kandidátky politických stran, aby hned po volbách všem z blízka ukázali svou zadnici a za zády se jim vysmáli.

A jak se vlastně Josef Švejk živil, než narukoval?

Byl to jen obyčejný zloděj, který kradl kromě jiného psy. Když to, co ukradl a prodal, tak se šel za stržený peníz ožrat do nejbližší hospody. Soudruh Jaroslav Hašek svou literární postavou popsal dokonale, možná až moc podrobně. Dnešní hejskové a pobudové v digitálním světě tropí doslova paniku, bezmeznou hysterii a nenávist. Takoví by v minulosti bez mrknutí oka trávili hodiny na četnické separaci nebo putovali rovnou před zemského soudce. Ale to byly ještě mravy úzce propojeny se zákony a za ostudu si lidé rvali vlasy. Dnes i nemravné, dokonce sprosté a zavrženíhodné praktiky mohou být často legální a zcela v souladu se zákonem. To je panečku posun. Otázkou je kam se vlastně posouváme. Možná právě k nastrčené řiti politika, který byl před chvíli zvolen a bude se všem další čtyři roky smát do očí za jejich vlastní blbost.
Románů o různých typech armádních kverulantů je poměrně mnoho, ale jediný Švejk si opravdu vysloužil mnoha titulů, jako nesympatické hovado, pablb a dalších, kterého dnes cizinci ztotožňují s Čechy s úsměvem na rtech a někdy i váhavým pochopením.
Přináleží snad taková vizitka současným generacím Čechů? Jsme skutečně tím hrdým národem s inteligencí udávající mravní zásady jako výdobytek svobody a demokracie, nebo je na tom snad trocha pravdy a naši sousedé nadarmo neříkají:

„Už víme kdo jste, no ten Švejk.“

Povalečům, zlojedům a dalším hovadným skutkům se každý dozajista podobat nechce.  Kromě srážky s blbcem, může být i mnoho tupých ovcí kráčejících ve stádu směřujícího za nesmyslnými sliby a marketingovými nápady, které po volbách rychle vyprchají.

autor: MiRi


zdroj:youtube


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.