30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Světem se šíří nebezpečné viry útočící v off-line režimu. Dostaly se i do Česka

REKLAMA

V dnešní době na nás nemusejí číhat virové hrozby jen v prostředí internetu. Úplně snadno se viry mohou šířit i bez použití této globální sítě a napáchat tak velké škody. Hovoří o tom analýza antivirové společnosti Kaspersky, která v loňském roce zachytila více jak tři miliony podobných infekcí. Nyní se objevily současné statistiky, z nichž vyplývá, že viry jsou dokonce i v Česku.

Téměř 22 % incidentů v Česku

Antivirová společnost Kaspersky provedla opět analýzu, při které bylo odhaleno celkem 2 771 918 malwarových incidentů. V rámci těchto incidentů se počítačovým hackerům podařilo dostat viry do PC, aniž by byl připojen k internetu. Z celkového počtu incidentů se 21,2 % týkalo i českých uživatelů.

Šíří se vyměnitelnými médii

Tyto off-line viry, které se v poslední době začaly vejmi hojně objevovat, se velmi často šíří prostřednictvím nejrůznějších vyměnitelných médií. Především se jedná o:

  • USB flash disky
  • externí disky
  • paměťové karty

Nejedná se ovšem o jedinou možnost, kde se škodlivé viry mohou ukrývat. Dalšími známými úkryty jsou například nelegální kopie placených programů. A právě tyto kopie si většina uživatelů mezi sebou šíří pomocí vyměnitelných médií. Kruh se nám tedy pěkně doplňuje a zavírá.

Internetem se šíří miliony virů

Samozřejmě mnohem větší výskyt virových útoků se odehrává v internetovém prostředí. I přesto, že statistiky společnosti Kaspersky mohou působit hrozivě, došlo v posledním roce k výraznému poklesu oproti předchozímu období. I tak bylo na počítačích v Česku zachyceno přes 2,9 milionu incidentů, čím se Česká republika zařadila na 126. místo v celosvětovém žebříčku rizik spojených s prohlížením webu.

Podle bezpečnostních expertů se viry nešíří jen do Česka, ale také z Česka do světa. Naše země se tak s číslem 522 817 způsobených incidentů řadí na 31. místo.

zdroj:prisma.cz


Nebezpečný virus, prostřednictvím kterého dovedou počítačoví piráti na dálku aktivovat vaši webkameru a natáčet nicnetušícího uživatele, objevili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Útočníci svou oběť následně vydírají a požadují zaplatit výkupné v bitcoinech, které má zaplatit, aby natočené video nebylo zveřejněno.


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.