14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Termín podání kandidátek do kraje se už blíží

Karlovarské listy

REKLAMA

Advokát a současný hejtman Martin Havel z ČSSD, ekonomka Eva Valjentová z KSČM nebo náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová z hnutí ANO, asi jeden z těchto tří po podzimních volbách  usedne do hejtmanského křesla.

Širokou kandidátku postavili STAN, KOA, TOP09 a KDU-ČSL v čele s  primátorem Petrem Kulhánkem. Pod křídla asi nejširšího a především pragmatického slepence, který do krajských voleb kdy kandidoval se schovalo mnoho  komunálních politiků, kteří se prý umí domluvit. I tato skutečně barevná kandidátka plná intelektuálů může přinést krajské hlasy.

ČSSD bude obhajovat svou práci na kraji, která se nesla v duchu spolupráce se všemi politickými subjekty zastoupenými v zastupitelstvu kraje a uspokojivému plnění programu a prohlášení rady kraje.

Jana Vildumetzová věří, že hnutí ANO přesvědčí svým programem i kvalitou kandidátů. Ráda by, aby hnutí ANO zvítězilo a mohlo si jako vítěz vybírat koaliční partnery, tuto sebevědomou a ambiciosní představu uvedla bývalá starostka Horního Slavkova, původně z ODS.

Průzkumy se ale v preferencích významně odlišují, což k objektivitě bohužel moc nepřispívá. Podle agentury SANEP by v kraji mohlo zvítězit hnutí ANO s 18,4 procenty, druzí komunisté by dostali 15,2 procenta a za nimi by skončila ČSSD se 14,2 procenty. Ale průzkum agentury Phoenix Research ukazují, že vítězem bude  ČSSD s 22,7 procenty hlasů, komunisté by dostali 19,3 procenta a hnutí ANO 13,5 procenta hlasů.

Karlovarští voliči začali sledovat i minulost zejména tzv. přeběhlictví jednotlivých kandidátů a už jim to v posledních komunálních volbách v některých městech i spočítali. Především se u voličů kandidát, který změnil stranu moc dobře nekvalifikuje a  je veřejně vnímán jako přeběhlík nebo odpadlík, který hledá potenciálně úspěšný subjekt v němž by se mohl znovu angažovat a tak se často i jako politická mrtvola opět úspěšně resuscitovat.

I přesto, že se krajská koalice komunistů a sociálních demokratů rozpadla, strany se přímo novému partnerství nebrání. V Chebu dnes existuje dobře fungující koalice i s komunisty, uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.

Pro KSČM nebude důležitý název strany, ale program, upozornil Josef Murčo. Otázkou zůstává, zdali sliby jednotlivých subjektů budou i reálné, ale jek se říká ,,Slibem nezarmoutíš.“

Jako poslední oznámí  svou kandidátku Kotkova Alternativa, prý vyčká až do neděle. Kotek očekává, že nespokojení voliči budou volit jeho Alternativu, která byla vždy spíše kritická, ale konstruktivní návrhy do diskusí moc nepřinášela. Sám Kotek chodil v posledním roce na zastupitelstva ,,plnit svůj opoziční úkol,“ který spočíval v pečlivě připravených často nepravdivých konstrukcích nejlépe na někoho z koaličního uskupení, ale další práce, zejména odpoledne se téměř neúčastnil, Kotek se vynadával už dopoledne a zastupitelstvo odpracovali do konce jeho kolegové.

Hlavní část předvolební kampaně se na plno rozjede po prázdninách, pak se asi také vylije i tradiční kotlík plný uvařené špíny, ukazující na politickou kulturu u nás, ale voliči ani nečekají na to, že by se strany před volbami předháněli ve vzájemném chválení.  

Nejzazší termín pro podání kandidátky  stran a hnutí v regionu musejí stihnout do 2. srpna. Volební účast je asi to nepodstatnější, ale v Karlovarském kraji byla zatím vždy jedna nejnižších z celé ČR.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.