22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Turistika na Bismarckovu rozhlednu

REKLAMA

Čtvrtého května se opět sešlo u OC Varyáda  v Karlových Varech devatenáct turistek, aby si udělaly výlet na Bismarckovu rozhlednu.

Malý autobus, který měly objednaný, přijel na devátou hodinu. Ženy nastoupily a pan řidič se rozjel směrem na Cheb. Cesta byla příjemná. Před desátou zastavil pan řidič a řekl, že dál musejí jít pěšky. Kousek od parkoviště stával na skalisku východně od Zelené hory kostel sváté Anny.

V roce 1909 byla na vrcholu Zelené hory vztyčena kamenná rozhledna pojmenována podle německého kancléře Bismarcka. Po převzetí moci komunisty nastaly pro toto místo zlé časy. Postupně v roce 1967 kostel sv. Anny byl demolován a zůstaly po něm jen trosky, které zarostly divočinou.

Turistky se vydaly na Zelenou horu k rozhledně. Po cestě si povídaly a obdivovaly krásu jarní přírody. Od bývalého kostela je to k rozhledně kilometr a půl. Došly do cíle, kde na ně čekalo pěkné přírodní posezení. Tam si sedly, aby se nasvačily. Mezitím se střídaly na rozhledně, aby se podívaly po okolí. V blízkosti rozhledny stojí televizní a rozhlasový vysílač pro Chebsko.

Dříve zde stála dřevěná rozhledna, která byla pro špatný stav v roce 1891 zbourána. V tom samém roce byla vyhlášena veřejná sbírka. Tato stavba se dříve jmenovala Nová rozhledna na Zelené hoře a byla přejmenována na Bismarckovu rozhlednu. Kamenná věž je vysoká osmnáct metrů. Po rekonstrukci byla věž zpřístupněna a zároveň zařazena mezi historické památky.

Do věže musíte vyšlápnout osmdesát schodů, abyste se mohli podívat po krajině. Po hodince nádherné prohlídky a odpočinku se vydaly turistky tou samou cestou zpět k autobusu.

Nasedaly do autobusu a pan řidič s nimi vyjel na prohlídku malé obce Doubrava. V této malé vesničce je pěkná restaurace Doubravka, kde si můžete dát zákusek s kafíčkem nebo i točené pivo. Mají zde pěknou zahrádku s posezením, kde si děvčata poseděla, aby se občerstvila. Hned vedle je muzeum, kam zašly a pan majitel jim vyprávěl celou historii o statku Rustlerů.

V této lokalitě se nachází nejvíce zachovalých chebských hrázděných statků.  Doubrava je vyhlášena vesnickou památkovou rezervací.

V muzeu můžete vidění zemědělské náčiní, nábytek a různé předměty z osmnáctého a devatenáctého století.

Vesnička a statek se dává pomalu do pořádku. Ženy poděkovaly za krásné vyprávění a hned se s průvodcem vyfotily, aby měly pěknou vzpomínku na toto malé krásné místo.

Po pěkné prohlídce a dobrém občerstvení nasedly do autobusu a odjely zpět do Karlových Varů.

Cestou domů ještě vzpomínaly na mnoho krásných zážitků z  výletu.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.