30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

U karlovarského kostela sv. Urbana vznikl nový volnočasový areál

archiv redakce karlovarské listy

REKLAMA

Karlovy Vary – Okolí kostela svatého Urbana v Karlových Varech se zásadně změnilo. Někdejší houštiny náletových rostlin s odpadky vystřídal nový areál se dvěma hřišti, který za 5,8 milionu korun upravila městská Správa lázeňských parků. Projekt vznikl jako součást přeshraniční spolupráce města Karlovy Vary a německého Hofu, řekl dnes ČTK ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera.

Úpravy okolí kostela byly jednou z části projektu Hofské lesoparky v Karlových Varech. „Zrevitalizovalo se celé okolí kostela. Opravily se zídky a cestičky, udělala se různá posezení. K tomu se udělali dvě nová hřiště, jedno dětské pod kostelem, druhé fitness pro sportovce pod svahem,“ vyjmenoval Kučera.

Všechna zařízení na hřištích jsou z nerezu a splňují náročné bezpečnostní zkoušky. Vysázeno bylo i pět dubů letních, jako symbol česko-německé spolupráce.

Areál ale není jediným výstupem společného projektu s Hofem. Kromě něj Správa lázeňských parků získala prostředky na zpracování projektů a studií úprav dalších lokalit ve městě, konkrétně Na Šlemu, Na Milíři, U Jízdárny, a Popílkoviště v části Sedlec. Celkem tak šlo na českou stranu projektu 300.000 eur (zhruba 8,3 milionu korun). Na německé straně zase Hof vybudoval Karlovarskou zahradu v parku Theresienstein.

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) se dá předpokládat, že přeshraniční projekty budou pokračovat i v dalším plánovacím období Evropské unie. „Budeme se tak snažit získat z nich peníze na realizaci těch úprav, které byly zpracovány v rámci projektu Hofských lesoparků,“ dodal.

Kostel svatého Urbana, který je dominantou lokality, je v soukromém vlastnictví. Ještě před pár lety byl téměř v troskách, ale díky iniciativě občanského sdružení, které o záchranu kostela usiluje, se postupně opravuje. Už má novou střechu a pracuje se i na zastřešení věže. Na opravy částečně přispívá město, letos to bylo 50.000 korunami.

www.ctk.cz

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.