13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Brněnská chobotnice, úplatky za 47 miliónů

REKLAMA

V Brněnské kauze se původně jednalo o méně peněz, ale úplatky se postupně navyšují. V současné době má být celková výše úplatků pro politiky z protikorupčního hnutí ANO okolo 47 miliónů korun.  

V minulých dnech se objevila zpráva o tom, že příjemci úplatků měli být oba Faltínkové. Celá věc tak připomíná stále více prorostlou chobotnici organizovanou v nejvyšších patrech hnutí ANO, která se navenek tváří jako protikorupční hnutí, ale současné vyšetřování více nasvědčuje tomu, že se bude jednat nejspíš o dobře organizovanou skupinu, která zasahuje k druhému nejvýše postavenému politikovi v hnutí ANO.

Hnutí ANO přitom slibovalo občanům, že je protikorupční. Soustavné vystupování Andreje Babiše o tom, jak má protikorupční hnutí může tak vzít za své. Důvěra občanů má také své hranice.

Zločinecká skupina podle obžaloby zmanipulovala stovky zakázek, od drobných oprav záchodů v obecních bytech až po velké zakázky za desítky milionů korun.

Policisté podnikli razii právě loni v březnu. Při jedné z nejrozsáhlejších akcí v historii České republiky zasahovali na desítkách míst, včetně radnice Brna-středu nebo antimonopolního úřadu. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) za rok shromáždili obsáhlý materiál čítající 20 tisíc stran a 58 svazků. Podle policie se skupina dopustila 28 různých skutků, například účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku nebo podplacení.

Policie v případu podezřívá také Jiřího Faltýnka, syna místopředsedy hnutí ANO, který zatím není z ničeho obviněn.

Podle některých médií existují odposlechy, které obsahují informace o tom, jak se obvinění v kauze baví o podílech pro „ EFKO“. Podle detektivů šlo o Faltýnkova syna Jiřího, který za hnutí ANO působil ve vedení městské firmy Teplárny Brno.

Faltýnek mladší v pátek požádal o pozastavení členství v hnutí ANO.

Oba politici Faltýnci popírají, že by se trestné činnosti dopustili.

Nyní je jasné, že informace vedoucí do nejvyšších pater protikorupčního hnutí, které bude projednávat soud, nemusí být důkazem proto, aby usvědčil Faltýnky z trestné činnosti a obvinění si dělení úplatků mohli jen vymyslet. Otázek a odpovědí bude jistě mnoho.

Na kolik jsou bezúhonní politici Faltýnci do celé kauzy zapojeni a zdali jednali v rozporu se zákony bude předmětem dalšího řízení.

Z protikorupčního hnutí ANO budou i přes to souzeni jeho členové, kteří čelí právě korupčnímu jednání. Už nyní je zřejmé, že si obvinění své úlohy rozdělili.

Kdo je bossem a kdo jen loutkou v celé partii bude hodnotit soud.


 

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.