V Karlových Varech je k pronájmu teplárna

REKLAMA

Půjdou další roky opět výdělky z teplárny do soukromých kapes?

Všichni máte možnost jít osobně na jednání Zastupitelstva v úterý 10. listopadu. Bude se mimochodem jednat a diskutovat o dalším pronájmu Teplárny Holoubkovi na dalších 10 let. Jistě jedno ze zajímavých témat. Všichni jste zváni a vítáni.

Takové jsou diskuse občanů na sociálních sítích v posledních dnech. Když už si místní podnikatel s ostrými lokty pronajal před řadou let městkou Karlovarskou teplárnu určitě neměl jako primární zájem uspořádat pro občany města charitu v podobě nejlevnějšího tepla široko daleko, ale zajímal se v první řadě, jak na celé věci pořádně vydělat. Mnozí občané Karlových Varů kteří jsou vlastníci teplárny ani netuší o jaké částky se jedná, když za teplo platí jako drobní plátci po tisících. Celé hospodaření městské společnosti generuje za roky pronájmu podniku stovky miliónů.

Pozvánka

pro 7. jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary, které se uskuteční dne 10.11.2020 od 8:30 hodin KV Arena – Hala míčových sportů


Každý správný podnikatel do vlastního investuje a stále zdokonaluje technologie, aby byl na trhu pořád na předních pozicích. Ale pokud jste  pouze nájemník v podniku, který váš není,  tak po splnění smluvních podmínek se zajímáte jen o to,  jak maximalizovat  zisk a užít si jej primárně pro sebe.
Teplárna je stále ziskový podnik a dividendy z ní by mohlo město využít k sanování výpadků vlastního rozpočtu, který je ve stále v horší kondici.
Navenek se pronajatá firma tváří ale už úplně jinak. Její název je KAREL HOLOUBEK – Trade Group a.s., odštěpný závod Teplárna Karlovy Vary. O tom, že je jediným majitelem město Karlovy Vary (nikoli Karlovo Vary) není nikde veřejně ani zmínka. Nájemní smlouva má jistě nesporné výhody, už jen  proto, že jinak by ji podnikatel už dávno s městem velice rychle ukončil. Ale tučné výdobytky jsou dlouhé roky legálně z teplárny vyváděny do soukromých rukou, částky jsou pro obyčejné lidi ohromující. To by se líbilo asi každému, ale ne každý si může spokojeně sáhnout do městské pokladny takhle hluboko a pravidelně už mnoho let.

Kdo bude vydělávat na byznysu, do kterého všichni ze svých kapes jen přispívají?

Od koaličních zastupitelů z hnutí ANO by občané a voliči jistě očekávali, že konečně jasně a zřetelně projeví svůj talent a uplatní svá předvolební hesla o tom, jak budou řídit město jako firmu, ale zatím celá situace nasvědčuje tomu, že je vše už předem domluvené.

Tomu nasvědčuje i tvrzení k navrhované době prodloužení pronájmu, která je podle náměstka Tomáše Trtka (ANO) deset let. „Jedná se o kompromis mezi městem a dodavatelem tepla. Je nutné podotknout, že se bavíme o odvětví, kde je dlouhodobost nezbytná. Vesměs se jedná o investice do systémů v řádech set milionů korun a ty se musí plánovat s perspektivou mnoho let,“ uvedl jeden z těch co před volbami hlasitě vykřikoval jak bude řídit město jako firmu.

Jaký bude scénář?

Po pár opozičních vystoupeních „místních klaunů“ se politici při jednání zastupitelstva srdcervoucně vypovídají  na téma zoufalého hospodaření města a  jednání tradičně skočí nejspíš bez verdiktu. Radní si pak za zavřenými dveřmi vše v tichosti mohou spláchnou jedním hlasováním „loutek“ na radě města a v klidu se pojede dalších deset let pěkně ve starých kolejích.

Opoziční zastupitelé křičí, že výdělečný podnik si může město provozovat dál samo a vydělané peníze si ponechat na investice.


Z DISKUSÍ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

  • Možná některé ANOLOUTKY opraví zchátralou střechu svého domu, jiné si koupí byt, či zahrádku, nebo si odletí na vysněnou dovolenou.
  • Aby bylo líp a Karlovo Vary jely v pohodě dál s tučně dotovaným kapitálem v zádech.
  • Podnikání se má podporovat, ale nejlepší je když už ve frontě nikdo další není a můžete v klidu mlaskat.

V roce 2011 jeden z Karlovarských zastupitelů podal na hospodaření v Karlovarské teplárně trestní oznámení, které se později nepotvrdilo.

zdroj:ČT


Není zač…