14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Krajská koalice se začíná štěpit

„Hejtman v minulých dnech předkládal několik materiálů, které mu finanční výbor odmítl schválit. Jedná se například o peníze na vestavbu koncertního sálu do Císařských lázní, opravu sousedního Rašelinového pavilonu a podporu nedostal ani stodvacetimilionový příspěvek pro Karlovarskou krajskou nemocnici,“ líčí členka finančního výboru Gabriela Dostálová (ANO).
REKLAMA
Krajská koalice se začíná štěpit, slepenec jedenácti politických subjektů má stále větší a větší neshody
 
(Karlovy Vary, 9. 12. 2021) – Vládnoucí koalice v Karlovarském kraji má očekávané problémy. Vedení kraje je již několik týdnů rozhádáno a jeho nejednotnost je patrná na každém kroku. Vážným problémem je nejen obří zakázka na dodávku linkových autobusů, ale neshody jsou i ve finančním výboru.

„Hejtman v minulých dnech předkládal několik materiálů, které mu finanční výbor odmítl schválit. Jedná se například o peníze na vestavbu koncertního sálu do Císařských lázní, opravu sousedního Rašelinového pavilonu a podporu nedostal ani stodvacetimilionový příspěvek pro Karlovarskou krajskou nemocnici,“ líčí členka finančního výboru Gabriela Dostálová (ANO).
O tom, že se na kraji něco děje, mluví stále více zasvěcených osob. Určitým problémem byl v nedávné minulosti i státní dotační program Obchůdek, který radní Vít Hromádko (SNK1) odmítl využít. Obchodníky podnikající v malých obcích kraje přitom díky tomu připravil o tři miliony korun.

„Těch problémů má vládnoucí koalice mnoho. Každý politik, který alespoň trochu rozumí financím, tuší, že vedení kraje řeší některé situace nestandardně a některé jeho postupy jsou v rozporu nejen s logikou, ale především s takzvanou péčí řádného hospodáře,“ vysvětluje poslankyně a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Ta se stále větším znepokojením sleduje, jak se de facto každý týden přidělují individuální dotace nejrůznějším subjektům, které jsou blíže či vzdáleně navázány na politické subjekty sedící ve vedení kraje. „Je to vidět v sociální oblasti, je to vidět v procesu transformace regionu, ve školství a dalších oblastech. Hejtmanovi jsme předávali kraj ve skvělé a příkladné finanční kondici a s naspořeným velkým balíkem financí, jako nikdy před tím. Nyní jen nevěřícně sleduji, jak se rezervní fond a naspořené peníze rozplývají a obávám se, že po čtyřech letech jeho vlády bude krajská pokladna prázdná, což se stalo už za jeho vlády ve městě Karlovy Vary,“ dodává poslankyně.
Ta chce opět apelovat v příštím týdnu na všechny zastupitele, aby změnili svůj postoj ke krajským financím a začali být více šetrní a rozvážní.

„Smutné je, že senioři, kteří jsou v současné covidové době velmi postiženou a ohroženou skupinou, pak požádají kraj o několik desítek tisíc korun na své aktivity a setkávání a kraj jim ani takto nízkou požadovanou částku nepřidělí s tím, že nemá. A přitom některé subjekty kasírují z krajského rozpočtu statisícové částky bez výběrového řízení, což je nepochopitelné a hraničící se zákonem,“ dodává další poslankyně parlamentu a opoziční zastupitelka Renata Oulehlová (ANO).

 


KOMNENTÁŘ KVL

Asi nejskandálnější je, že na Kulhánkovo zničení financí v Karlových Varech mají podíl i mnozí hlídači demokracie, kteří za osm let rozkulhaného hospodaření a nezpočet kauz, které má politik Kulhánek na svědomí. Až nápadně někteří „hlídači pravdy“ přehlíželi a neinformovali občany, tak jako v případech jiných politiků, kde se doslova vyžívali v tom, aby drobné a často i nepodložené zprávy zaplnily první stránky místních novin. Časem ukázalo, že se senzace nové kauzy kromě mediální konstruce vůbec nekonala, ale to už „posluhovači pravdy“ krmili své plátky další kontrukcí nových pseudokauz, které odskákaly vždy Kulhánkovi odpůrci nebo političtí partneři.

Odpovědí je možná to, že politik Kulhánek jako bývalý novinář má s kolegy přinejmenším nadstandartní vztahy, které nechutně úročí ve „špinavé“ hře s občany.

Příklad zdecimovaných veřejných rozpočtů v Karlových Varech, které roky projídali vybraní Kulhánkovi kamarádi, vazalové a političtí přisluhovači je mementem, které občané už ve volbách částečně refletovali. Varáci v posledních volbách ukázali, že už Kulhánkovi tolik nevěří. 

Ale rozkulhaná chobotnice má svá chapadla už na karlovarském kraji, kde protančí zřejmě ještě mnoho střevíců, než roztočí veřejné peníze občanů stejně jako v zadlužených Karlových Varech stamiliónovým úvěrem, který budou občané splácet do roku 2035. Asi stále ještě mnohým nedochází, že do zaplacení obřích dluhů budou Karlovy Vary městem nouze a bídy bez větších možností rozvoje, investic a zlepšovaní kvality života lidí.

I o tom „rozkulhaná mediální klika“ vytrvale mlčí.  

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.