Vláda může utratit 22 miliard korun z privatizačního fondu

REKLAMA

Asi v předvolebních slibech by nikdo z politiků nesliboval, že chce utratit z privatizačního fondu 22 miliard. Sněmovna ve středu ráno těsně přehlasovala veto Senátu, který nesouhlasil se zapojením peněz do státního rozpočtu a peníze chtěl nechat jako rezervu pro stát.

Peníze z privatizačního fondu byly vázané na likvidaci ekologických škod nebo na důchody. Po těsném středečním hlasování je vláda bude moct libovolně použít v rozpočtu bez stanovení konkrétního účelu.

Pro zrušení fondu hlasovalo 102 poslanců z řad z vládních poslanců ANO a ČSSD s pomocí opoziční KSČM. K přehlasování Senátu je potřeba většina všech poslanců, tedy 101. Proti byli všichni opoziční poslanci SPD, lidovci, TOP 09, ODS, Piráti a hnutí STAN.

Co bude po utracení peněz

Senát návrh zamítl. Nesouhlas spočíval v tom, že stát už nebude mít žádnou rezervu. Rezerva měla být zálohou i pro neexistující důchodový účet, který stejným způsobem před léty zlikvidoval Václav Klaus st.(ODS).

Fond se vytvořil z bývalého Fondu národního majetku v roce 2006 Na účet doposud odcházeli peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ.

Opoziční poslanci celou věk hlasitě kritizují, jak vzhledem k lepšímu překonání období, kdy přijde krize, hovoří se o tom z čeho  bude stát stavět dálnice nebo z čeho se bude financovat stále rostoucí důchodový účet.

„Cílem je zvýšit transparentnost nakládání s veřejnými prostředky. Ambicí novely naopak není v žádném případě jakékoli rozpouštění prostředků, ani to není žádný nový zdroj příjmů ani žádná jiná z podobných fám,“ odmítla krok ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

ČSSD, která nedotáhla v minulosti důchodovou reformu, tak může přijít o rezervu v rezortu sociálních věcí, která by mohla být v případě potřeby využita právě na krytí výplat nejen starobních důchodů.

Hlasování Vašich poslanců si můžete zkontrolovat prohlédnout zde.

 

napsali jinde:

Babišův právník se vzdal obhajoby syna