Volební komisaři budou mít napilno

REKLAMA

Karlova vary- Zatím co v malých obcích budou volby sečteny bez větších problémů, větší města s větším počtem zastupitelů nebudou pro volební komisaře tak jednoduchá na přesná sečtení volebních hlasů.

První způsob volby je zaškrtnout jednu stranu, kterou preferujete a tím je vše hotovo. Další možností je hlasovat napříč mezi politickými subjekty, kdy se označují kandidáti do počtu členů zastupitelstva, tento počet se nesmí překročit, jinak je lístek neplatný a komise jej úplně vyřadí. Třetím způsobem volby  je kombinace prvních dvou možností. V tomto případě se zaškrtne politický subjekt a k tomu se označují kandidáti do počtu členů zastupitelstva, tento počet se nesmí překročit, jinak je lístek neplatný a komise jej vyřadí . V tomto případě jsou v označeném subjektu započítány hlasy dle pořadí kandidátu a preference se nezapočítávají v daném subjektu.

Protože si občané mohou vybírat podle třech variant způsobu volby, budou volební lístky, často i oboustranně potištěné kandidátkami, proto členové volebních komisí musí vše pečlivě kontrolovat a přidělené hlasy jednotlivým kandidátům správně započítat.

Komunální volby jsou nejvíc náchylné k chybám a podvodům s výsledky. Ministerstvo vnitra prosadilo několik změn, které jim mají zabránit.

Výsledky letošních komunálních voleb se dozvíme asi o několik hodin později, než jsme byli zvyklí v minulosti.

Ministerstvo vnitra vyzvalo všechny okrskové komise, aby nepořádaly tradiční závody, kdo má s komisí dříve sečteno a odevzdáno, ale aby byly při práci spíš více pečlivé.

Analýzy vnitra ukazují, že právě u komunálních voleb se nejčastěji podvádí nebo dělají chyby při sčítání, proto letos udělalo několik změn, aby se chyby z minulosti neopakovaly. Tou hlavní je právě tlak na komisaře, aby sčítali zásadně ve dvojicích a především nespěchali.

Stát v letošním roce věnoval více péče školení předsedů okrskových komisí, aby se například neopakovaly tak banální chyby jako v říjnu v minulém roce, kdy v mnohých obcích komisaři zapomněli při sčítání otočit volební lístek, kde byla jména dalších kandidátů s preferenčními hlasy.

Ministerstvo vnitra nařídilo, aby komisaři při sčítání používali výhradně červené tužky a nemohli tak například do lístků sami dodělávat kroužky jako preferenční hlasy.

„Doposud to sčítání byl takový standardní dostih, kterého se komise dopouštěly, aby na přebíracím místě byly s výsledky jako první. Před tím u těchto voleb zvlášť varujeme. Nekonejme dostihy, snažme se i na úkor času o práci s hlasovacími lístky, která bude pozorná, a pokud možno kvalitní,“ řekl pro Seznam.cz ředitel odboru voleb na Ministerstvu vnitra Petr Vokáč.

[carousel_slide id=’9109′]