Zahraniční firma neplní smlouvu na úklid sněhu, České firmy bez práce

REKLAMA

Karlovy Vary stejně jako všechna města zasypal sníh a magistrát však zasypala lavina stížností od rozlobených a nespokojených občanů města. Zapadané chodníky a neuklizené komunikace komplikovaly situaci všem občanům, motoristům zejména, pak autobusům Dopravního podniku, hasičům, záchranářům i policistům. Podle informací, které naše redakce má ze zdroje blízkému primátorovi Kulhánkovi jsme zjistili, že stížností bylo opravdu mnoho, ostatně i cesta do naší redakce nebyla uklizena ani den po té co město zapadalo sněhovou nadílkou. Nutno podotknout,  že zakázku za 150 miliónů korun, kterou zahraniční společnost AVE získala ve výběrovém řízení připravovala a vyhodnocovala právě transparentní Kulhánkova administrativa v roce 2014.

Od pondělního rána řeší město neplnění povinnosti se zahraniční společností AVE Sběrné suroviny, a.s., která zvítězila ve výběrovém řízení na zimní a letní údržbu komunikací a odvoz popelnic. Ve svém vlastním plánu zimní údržby se zavázala dodržet určité časové limity pro údržbu, minimální počty nasazené techniky i lidí. Ani včera, ani dnes tato kritéria nebyla dodržena. Opakovaně proto tyto nedostatky reklamujeme, hodláme také uplatnit smluvní sankce. Situaci považujeme za neúnosnou a vyžadujeme co nejrychlejší nápravu, tak aby byly smluvní podmínky co nejdříve plněny,” uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu. Neprodleně bude o  nápravě jednat první náměstek primátora Čestmír Bruštík (ANO) s ředitelem karlovarské pobočky zahraniční  společnost AVE Rostislavem Matyášem.

Podle Miroslava Kučery, ředitele organizace Správa lázeňských parků, jež má na starosti chodníky byly všichni zaměstnanci v terénu a odklízeli všude přítomný sníh. Město Karlovy Vary se během zimy stará o zhruba 146 kilometrů chodníků a stezek pro pěší. Pěší zóny a nejfrekventovanější ulice mají limit čtyři hodiny, ostatní osm hodin. Neudržovaných úseků je přibližně čtyřicet.

Popeláři ze zahraniční firmy AVE zabývající se úklidem odpadu zvítězili v tendru, který byl ušitý skoro na míru, protože město Karlovy Vary spojilo svoz komunálního odpadu se zimním úklidem komunikací a tím pádem bylo vyřazeno automaticky ze soutěže mnoho Českých  firem z Karlových Varů, které například nevlastní skládku, nebo nemají popelářské vozy a dříve zimní údržbu dělaly. Toto si postěžoval podnikatel z Karlových Varů, který v minulosti dělal pro město zimní údržbu a dnes přišel o práci.

Popelářská zahraniční společnost AVE Sběrné suroviny, a.s., zvítězila s cenovou nabídkou na pětiletou údržbu komunikací za 150 milionů. Popeláři mají za povinnost městu dokládat podle GPS i pohyb vozidel, aby bylo jasné zdali vozidla zimní údržby vůbec požadované výkony na silnicích prokazatelně provedli.

Do dnes není znám výsledek jednání města s popeláři. Co za tím je?