30. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Když se chce, i vláda může udělat něco pro lidi

KVListy

REKLAMA

Vláda pod vedením premiera Sobotky splnila sliby voličům a prosadila mnoho změn, které začnou platit od 1. ledna příštího roku. Zrušení třicetikorunových regulačních poplatků u lékařů a v lékárnách, zvýšení daňové slevy na děti, omezení výdajových paušálů pro živnostníky či zavedení druhé snížené sazby DPH.

Češi začali pomalu vnímat množství novinek, které jim od letoška naservírovaly nový občanský zákoník z dílny vlády minulé a už se na ně valí další změny zákonů. Tentokrát však změny  budou pro mnohé přijatelné , někdy dokonce očekávané, protože většina lidí na nich skutečně vydělá. Propast mezi podnikateli a zaměsnanci se však v dohledné době jen tak nezlepší i když minimální mzda bude konečně skokově zvýšena.

Díky slevám na dani si polepší rodiče malých dětí. Slevu na dani si pak opět mohou uplatnit i pracující důchodci. Očekávanou novinkou je druhá snížená sazba daně z přidané hodnoty původně určena jen pro léky, knihy a kojeneckou výživu. Nakonec se bude vztahovat i potraviny pro lidi držící bezlepkovou dietu. Solidarita s nemocnými, to se v minulých vládách moc neřešilo, hovořilo se jen o penězích, méně však o nemocných lidech a jejich potřebách.

Zvýhodnění životního pojištění platí i nadále, navíc bude muset každý od novéhoho roku splňovat podmínku, která bude uvedena v každé pojistné smlouvě, že nebude provádět výběry vložených prostředků, dále zůstává  zachován maximální odpočet úroků u hypotečních úvěrů na hranici 300 tisíc korun. V oblasti sociálních věcí se kromě jiného zavádí porodné i na druhé dítě, důchodci si polepší o zhruba 200 korun měsíčně.

Za vlády kapitalistické pravice z ODS a TOP 09 v letech 2007 až 2012 minimální měsíční mzda nevzrostla ani o jedinou korunu. Současná Sobotkova vláda minimální měsíční mzdu již zvyšuje po druhé, nyní vzroste o 700 Kč na 9200 Kč měsíčně. To zaměsnanci často pracující právě zaminimální mzdu jistě ocení.

Tisíce zaměstnanců se mohou po schválení nových platových tabulek vládou těšit, podle analytiků ministerstva by se průměrná míra inflace měla v příštím roce pohybovat kolem 1,5 procenta a protože platy a mzdy porostou rychlejším tempem, většině občanů vzroste jejich životní úroveň a státu i očekávána spotřeba obyvatel, která se může projevit i vyšším výběrem daní. V minulých létech koupě schopnost Čechů rok od roku díky Kalouskovým experimentům rapidně klesala.

Mezi další novinky  patří rovná 15 procentní sazba daně z příjmů fyzických osob, pak držitelé průkazu TP, ZTP a ZTP/P si budou moci od ledna vyměnit tyto průkazy bez administrativních průtahů a správního řízení, vedle školek budou nově fungovat i dětské skupiny, další je vyhláška, kterou se probouzí k životu novela zákona o hospodaření energií a následná  změna zákona o omezení plateb v hotovosti. Omezení se vztahuje také na půjčky, darování u transakcí nad 270 tisíc korun. Toto jasně formulované opatření má přispět i k redukci korupčního rizika, v neposlední řadě také vyhláška, kterou se mění podmínky pro kácení stromů. Nově je možné kácet bez povolení ovocné dřeviny i u rekreačních objektů a v zahrádkářských koloniích. Na ostatní dřeviny s obvodem kmene větším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů lidé budou muset vyřídit povolení a konečně od 13. prosince v celé EU včetně České republiky se změnila pravidla pro označování potravin, krom jiných mají být údaje na obalech čitelnější než doposud a musí být zvýrazněny alergeny.

Něktré normy jsou nové,  jiné byly jen opraveny po zpackaném sedmiletém působení pravicových vlád, které podle některých politologů  provedly invazivní a  hlubokou orbu nejen v právním řádu České republiky, ale především v paměti národa slušných, pracovitých a poctivých lidí.

Však když se chce, může i vláda udělat něco pro děti, rodiče, zaměstnace, důchodce, nemocné, potřebné i další lidi.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.