20. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Zámek Zákupy a městečko Úštěk

REKLAMA

Celkem 59 seniorů v sedm hodin vyjelo od tržnice 15.7.2020 autobusem na zámek Zákupy v Severních Čechách. V autobuse všem průvodkyně zájezdu Jana vždy uvede, co všechno je čeká během celého dne. Také jim zajistila oběd, tentokrát mohli si vybrat buď bramborový knedlík plněný masem a zelí a nebo brambory s řízkem. Autobus přijel v 10.15 hodin k zámku Zákupy, kde všichni vystoupili a odebrali se k zámku. Na zámku  senioři vytvořili dvě skupiny. První skupina šla v 10.30 hodin s průvodkyní na prohlídku a druhá o patnáct minut déle, kterou všichni využili k malému občerstvení. V deset čtyřicet přišla průvodkyně pro druhou skupinu, a ta s překvapením poznala Michaelu Dolinovou z televize. Měli ohromnou radost, že  je Míša bude provázet.

Zámek Zákupy sloužil ve druhé polovině 19 století jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I. Zákupy byly po první světové válce znárodněny a veřejnosti byly znovu otevřeny v roce 1951. Národní kulturní památkou jsou od roku 2002. Zařízení interiérů byl pověřen dvorní dekoratér Josef Veselý, malířskou výzdobu provedl Josef Navrátil, který také navrhl vzory tapet, některé kusy nábytku a kamen. Kolem zámku je nádherná zahrada, která patří k italskému typu.

Po nádherné prohlídce šli senioři naproti zámku do restaurace nazývané Penzion Podzámčí na oběd. Po dobrém obědě se  všichni odebrali k autobusu a v 13.20 hodin odjeli do Úštěku.

Úštěcká synagoga a škola se nachází v západní části města. Systém výuky v období Talmudu. Základem vzdělání a výuky je podle talmudských pramenů studium Tóry, která zahrnuje jak své prostředky, tak svůj cíl. Tóra má být studována kvůli sobě, nikoli pro jiný účel. Studium Tóry není omezeno určitým věkem, ale má pokračovat po celý život. Učitelům se říká Rabíni.

Po prohlídce se šli někteří podívat na ptačí domky, které byly postaveny v první polovině devatenáctého století na českém předměstí. Ptačí domy byly postaveny pro italské dělníky, kteří stavěli železniční koleje v Úštěku. Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále. Ptačí domy je zvláštní název, jelikož z jedné strany domu je více pater a z druhé strany domu se dá sáhnout na okap. Po nádherné prohlídce se všichni společně odebrali k autobusu a 15.40.hod. vyjeli do Karlových Varů z pěknými zážitky.


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.