25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Zastupitelé budou schvalovat rozpočet na 2020

REKLAMA

Chovat se zodpovědně, nebo dál líbivě zadlužovat občany města po vzoru tradičních politických stran ODS a ČSSD, ja říká s oblibou šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Protlačí koaliční většina rozpočet města na posledním letošním zasedání zastupitelů města, které se bude konat 17.prosince, nebo půjde město do rozpočtového provizoria.

Co dostanou občané od politiků pod stromeček?

Po dlouholetém hospodaření s městskou pokladnou jediného lokálního hnutí KOA, které získalo ve městě Karlovy Vary „patent na rozum“ na celých osm let se ekonomicky realizoval volební program intelektuálů – teoretiků, jemuž odpovídá dnešní realita, která se zdá být ještě horší, než se původně očekávalo. Hnutí KOA po osmi létech zůstalo v opozici, a že je město v mnoha ohledech pozadu, už pomalu vyplouvá napovrch.

Čáry, máry s rozpočtem osm let pod taktovkou KOA

Každý neví, že poslední rozpočet města není odrazem aktuálního stavu financí, ale minimálně roku a v některých případech i několika let zpětně. Příčin je mnoho. Konkrétního výdaje nebo příjmu města se následně v rozpočtu nějakou dobu už jen promítají v podobě rozhodnutí politiků, kteří činili nejčastěji závazky daleko přesahující volební období, na které byly zvoleni.

Asi jedním z příkladů by mohl být úvěr na výstavbu KV Arény, kterou město bude ještě několik let splácet, každoročně po cca 50 miliónech. Dluhy se platit prostě musí. Že každý dluh zatěžuje fungování celého města je každému zodpovědnému zastupiteli jasné.

Závazky na volební období už se dávno nenosí.

Za osm let moci už jednomu pořádně otrne. V mediích se už nepíše to, že kdyby Kulhánkovi vyšlo vše, co zamýšlel a veřejně prezentoval, občané města by už měli dluhy okolo jedné miliardy korun.

Pronájem Alžbětiných lázní a Integrovaný dopravní terminál, který město už dávno má byly právě ty „projekty“, které  ex primátorovi Kulhánkovi už neprošli. Ani koaliční partneři nepodpořili astronomické zadlužení, které ex primátor chladnokrevně a dlouhodobě chystal a urputně prosazoval na všech frontách. Celá dlouhá léta v tichosti utrácel milióny na přípravu budoucího mega dluhu, kterým se veřejně vůbec nechlubil. Mnozí za to zaplatili, protože narušili plány těch, kteří si už brousili zuby na další veliké peníze k hostině pro „věčně hladové hyeny a mocné poctivce stojící ve stínu politických stran.“

zdroj:mmkv.cz

Postupné navyšování rámce revolvingového úvěrování už bystřejším v letech vlády hnutí KOA napovídalo, že rezervy z privatizací městského majetku byly za dlouhých dvacet let vlád ODS postupně zakutáleny. Ale to už je pouhý krůček k tomu, aby se úvěry zapojily do rozpočtu města a začaly krom investičních akcí krýt stále narůstající financování čehokoli a často nových mandatorních výdajů, které léta vysávají peníze pro „firmy“, jejichž produkty a služby město vůbec nepotřebuje. I to je bohužel smutná pravda, za kterou nese největší díl odpovědnosti, nejdéle vládnoucí ODS.

Tato spirála dluhové pasti straší mnoho veřejných institucí v ČR. Město Karlovy Vary má do problémů s dluhy také našlápnuto.

Kdo by očekával, že nástupem hnutí ANO 2011 se vše změní jako mávnutím kouzelného proutku, tak by se hluboce zmýlil. Druhým rokem vlády, těch co na ulicích vyvolávali, že budou stát řídit jako firmu, by se dalo podle volebních výkřiků usuzovat, že bude probíhat postupná konsolidace všech ekonomických Za poslední roky má stav veřejného rozpočtu a financí města na svědomí především politické hnutí KOA, které bylo v nárůstu mandatorních výdajů skutečným přeborníkem.

Jak budou politici z hnutí ANO, ODS a Karlovaráci hospodařit, co budou dělat s rostoucí ztrátou. Budou se opakovat schvalování desítek nepřehledných rozpočtových opatření, které dokazují, že vše co se zodpovědně řadu měsíců připravovalo bude jinak?

Rozfofrovat peníze je vždy daleko jednodušší, než zodpovědně hospodařit bez dluhů a myslet na budoucnost.

Doufejme, že nevypadá hospodaření města podle toho, jak se politici vypořádali s letošními vánočními trhy. Podle prvních indicií překročí účet magické číslo 5 miliónů korun. To by mohl být novoroční dárek pro občany města a také rekord v utrácení veřejných peněz za“vánoční luxus“ pro minimum občanů města, kteří na trhy od Thermálu až k Puppu každý den s radostí chodí.

Konec, konců i loajální „rozpočtoví kouzelníci“ na magistrátu dobře ví, že vyrovnaný rozpočet je vizitkou dobrého hospodaření každého města i vesnice. Podstatné je ale více to, čím se narůstající saldo v rozpočtu vyrovnává. Rezervy z privatizace městského majetku to už řadu let nejsou, pak už zbývají staré nebo nově tvořené dluhy.


 

  • Kolik má město úvěrů?
  • Kolik zbývá doplatit z úvěru na KV arénu?

Ke 30.11.2019 zbývá 163.324.600,- Kč

  • Kolik je aktuálně vyčerpáno a z jakého úvěrového rámce?

Z revolvingového úvěru je vyčerpáno 2.587.950,-Kč Částka uvedená v odpovědi byla vyčerpána dne 27.3.2018 (tedy za vlády ex primátora Kulhánka).

  • Plánuje se čerpání úvěru na rok 2020 ?

V roce 2020 není čerpání úvěru plánováno.


AKTUÁLNÍ BILANCE VYVĚŠENÁ NA STRÁNKÁCH MĚSTA NEVĚŠTÍ NIC DOBRÉHO

17.12. 2020 SE NA ZASTUPITELSTVU ROZHODNE ZDALI ZVÍTĚZÍ JEN ZDRAVÍ ROZUM, NEBO SE JEN VYCHYTRALE ZAÚVĚRUJE „PŘEVLEČENÁ BÍDA“


REKLAMA

více o produktech s obsahem omega 3…

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.