23. května 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Cesta k pramenům, dřevěná kolonáda

smart

REKLAMA

Od prvního karlovarského pramene Vřídla, přejdeme po necelých třiceti metrech na krásnou dřevěnou kolonádu.  Vyřezávaný unikát ve švýcarském stylu je nádherná památka. Tržní kolonáda, byla postavena v letech 1882 – 1883 slavnými vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem.  V podmanivé pastvě očí vyvěrají tři prameny, které podtrhávají věhlasný význam tehdejších patriotů, kteří své město milovali a investovali do staveb, které přežily až do dnešní doby. 

  • Pramen číslo dvě má teplotu 64°C a je pojmenovaný podle panovníka Karla IV, který si zde léčil nemocné končetiny. Nad pramenem visí kamenný reliéf znázorňující lov (hon) na jelena. Vypráví se legenda, že když jelen skočil ze skály, dopadl do horkého Vřídla. Skála se jmenuje Jelení skok a stojí na ní socha kamzíka.
  • Další minerální pramen je Zámecký – dolní s teplotou 55°C. má číslo tři. Číslo čtyři má pramen Zámecký – horní, ten najdeme na Zámecké kolonádě. Tyto prameny se používají k lázeňským  koupelím.
  • V řadě poslední pramen s číslem pět má teplotu 61°C. a je využíván při urologických obtížích, při léčbě ledvinových kamenů. Tato stavba je prodloužená dřevěnými krámky až k Infocentrum. Mezi krámky je výtah, s kterým můžete vyjet nahoru na Zámecký vrch.
Příště se přesuneme na Mlýnskou kamennou kolonádu.

 


Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.